هنرستان فنی و حرفه ای کمال دانش

info@kamaledanesh.ir

0098-21-77208610

شما اینجا هستید: خانه » معرفی کتاب » مدیر مدرسه »
۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ ارديبهشت

مدیر مدرسه، داستان معلمی است که از درس دادن و سر و کله زدن با بچه ها خسته شده و می خواهد به عنوان مدیر مدرسه در واقع در مدرسه ای دورافتاده به استراحت بپردازد. برای این کار با رشوه مدیریت مدرسه‌ای دورافتاده را تصاحب می‌کند؛ اما با دیدن اوضاع آنجا و مشکلاتش و نیز تبعیضهایی که در مورد بچه ها می بیند، سرانجام استعفا می دهد.

قابل توجه هنرجویان هنرستان رشته کامپیوتر با معرفی کتاب (مدیر مدرسه از جلال آل احمد) با شما هستیم.

معرفی کتاب هنرستان رشته کامپیوتر

جلال در این داستان نسبت به تمام ناهنجاریها و خلافهای اداری زمان خودش فریاد اعتراض سرمی دهد و آن را به زیبایی هرچه تمامتر نمایان می کند. مدرسه ای که مدیر جدید وارد آن می شود، ساختمانی است که پول داری، به نیت گران شدن زمین، آن را در جایی دورافتاده بنا کرده و برای مدت زیادی وقف آموزش و پرورش کرده تا پس از رفت و آمد زیاد، در اطراف آن خانه سازی شود و زمینش به هزار برابر قیمت اولیه اش برسد و به این ترتیب هم خیر دنیا و هم خیر آخرت نصیبش شود و برای اینکه همه بدانند که او آدم خیری است، نامش را به صورت کاشیکاری در بالای ساختمان مدرسه حک می کند. جلال در این داستان به رشوه دهی و رشوه گیری در ادارات نیز اشاره می کند.

بخشی از متن کتاب
«... صد و پنجاه تومان در کارگزینی کل مایه گذاشته بودم تا این حکم را به امضاء رسانده بودم.»

سپس انگشت طنزش را بر روی نشانها و علامتهای گول زننده و شعارگونه می گذارد و آنها را به تمسخر می کشد:

«تابلوی مدرسه هم حسابی و بزرگ و خوانا بود. از صد متری داد می زد که توانا بود هر که... هر چه دلتان بخواهد! با شیر و خورشیدش که آن بالا، سر سه پا ایستاده بود و زورکی تعادل خودش را حفظ می کرد قَمچیلی که به دست داشت!»

آنگاه به طعنه، کشورهای استعمارگر را ریشخند می کند و قلمرو استعمارشان را چنین بیان می کند:

«دیدم واقعا چه راحت بودیم ما بچه های بیست، سی سال پیش! حتی جهان نما که می کشیدیم برای تمام آسیا و افریقا و استرالیا به دو سه رنگ بیشتر احتیاج نداشتیم. قهوه ای را برای انگلیس به کار می بردیم با نصف آسیا و افریقا و صورتی را برای فرانسه با نصف دیگر دنیا، و سبز یا نمی دانم آبی را برای هلند و آن چندتای دیگر و حالا...»

نظام آموزشی قدیم نیز از قلم تند جلال و نگاه باریک بینانه اش در امان نیست:

«معلم با همان پاهای باریک مثل فرفره دور کلاس می چرخید و می خواند:
سعدی آزاده ای است افتاده! روی دست یکیشان نگاه کردم، می نوشت: آزادئیس توفتاده!»

زاهدنماها و جانماز آبکش ها هم از قلم طنز او نصیب می برند:

«یک حاجی آقا با تنبان سفید و خشتک گشاد نماز می خواند. وقتی سر از سجده برداشت، یک قبضه ریشش را هم دیدیم و... »

هنرستان کمال دانش در رشته کامپیوتر و رشته حسابداری با بهترین کادر تدریس هر ساله رتبه قابل قبولی در کنکور را دارد.

آنگاه به امتیازهایی که دولت برای اتباع خارجی در کشور قایل می شد، اشاره می کند:

«... ماشین یکی از امریکاییها که تازگی در همان حوالی، خانه گرفته بود تا آب و برق را با خودش به محل بیاورد.»

منبع: فیدیبو

           شش راه ساده برای قبولی در کنکور کارشناسی و یا حتی کنکور کارشناسی ارشد ، یک نسخه ی کوتاه اما معجزه گر است برای کسانی که می خواهند در کنکور امسال گوی موفقیت را از رقیبانشان بربایند.
           باهوش تر شدن در رسیدن به آرزوها و موفقیت هایتان بسیار موثر است. برای باهوش تر شدن خودتان فقط روزانه یک ساعت وقت گذاشته و چند تکنیک ساده را انجام دهید.
           گاهی با دوستان افسرده و غمگین مواجه می شویم یا بهتر بگوییم متوجه می شویم که یکی از دوستانمان دچار افسردگی شده است و برای ادامه زندگی به مشکل برخورده است در چنین شرایط وظیفه ما در قبال دوست افسرده مان چیست؟ چطور می توانیم به او کمک کنیم تا دوباره به میل زندگی و زندگی کردن باز گردد ؟ در ادامه این بخش از نمناک راه کارهایی موثر برای کمک به دوست افسرده مطرح شده است
           نقاشی کشیدن برای کودکان فرآیندی طبیعی بوده که همراه با لذت انجام می ‎شود. این نقاشی ها به منظور بیان احساسات کودکان انجام می ‎شوند زیرا آن ها قادر به بیان احساسات مختلف خود از طریق صحبت کردن نیستند. آن ها ترس ها، شادی ها، رویا ها، امید ها و کابوس های خود را با نقاشی کشیدن بیان می ‎کنند و همچنین دیدگاه خود نسبت به جهان پیرامون شان را به این طریق به شما نشان می ‎دهند.
           بخشی از مغز کورتیزول را کنترل می کند و باعث احساس سرحالی می شود. در صورت عدم وجود کورتیزول، احساس خواب آلودگی در افراد ایجاد می شود. کافئین موجود در قهوه نیز دقیقا همین عملکرد را در بدن دارد. این مقاله ۲۵ مزیت جالب نوشیدن قهوه در ابتدای صبح را بر اساس جدیدترین پژوهشهای متخصصین بیان می کند.