هنرستان فنی و حرفه ای کمال دانش

info@kamaledanesh.ir

0098-21-77208610

شما اینجا هستید: خانه » معرفی کتاب » ایکیگای »
۱۳۹۸ دوشنبه ۱۳ خرداد

تقویت دوستی‌ها، سبک غذا خوردن، استراحت کافی و ورزش منظم و ملایم، همگی بخشی از معادله‌ی سلامت خوب به‌شمار می‌روند، اما در قلب این شوروشوق به زندگی همان ایکیگای قرار دارد که الهام‌بخش این صدساله‌ها برای برگزاری مداوم جشن‌تولدها و تداوم شادی‌هاست. هدف کتاب حاضر فاش کردن اسرار زندگی طولانی صدساله‌های ژاپنی است و می‌خواهد ابزاری در اختیارتان قرار دهد تا به جست‌وجوی ایکیگای خودتان برآیید و آن را بیابید. چراکه کسانی که ایکیگای خود را کشف کنند تمام آنچه برای سفری طولانی و شاد در زندگی نیاز دارند در اختیار خواهند داشت.‌ سفر خوبی داشته باشید.

قابل توجه هنرجویان هنرستان رشته کامپیوتر با معرفی کتاب (ایکیگای راز ژاپنی‌ها برای زندگی طولانی و شاد) با شما هستیم.

هنرستان رشته کامپیوتر معرفی کتاب

بخشی از متن کتاب
طرح اولیه ی نگارش این کتاب، شبی بارانی، در توکیو شکل گرفت؛ موقعی که ما نویسندگانش برای اولین بار در یکی از قهوه خانه های کوچک شهر دور هم جمع شده بودیم. 
قبل از آن، آثار و نوشته های یکدیگر را خوانده بودیم اما هیچ وقت همدیگر را ندیده بودیم که دلیلش هزاران مایل فاصله میان بارسلون و پایتخت ژاپن بود. بعدها، آشنای مشترکی ترتیب ملاقات ما را با یکدیگر داد و این سرآغاز دوستی و معاشرتی شد که به نظر می رسد تا پایان زندگی ما ادامه داشته باشد؛ و این پروژه در نتیجه ی آن شکل گرفت. 
دفعه ی بعدی که با هم ملاقات کردیم، یعنی یک سال بعد، با هم در پارکی در مرکز شهر قدم زدیم و درباره ی گرایش های روانشناسی غرب صحبت کردیم؛ به خصوص درباره ی لوگوتراپی که به افراد کمک می کند تا هدفشان را در زندگی پیدا کنند. 
به این نکته اشاره کردیم که لوگوتراپیِ ویکتور فرانکل، در میان درمانگرانی که طرفدار مکاتب دیگر روانشناسی بودند، از مد افتاده، اما مردم هنوز هم در کارهایی که انجام می دهند، و در شیوه ی زندگی شان، به دنبال معنی و هدفی هستند. 
سپس از خودمان سئوالاتی مثل اینها را پرسیدیم: 

هنرستان کمال دانش در رشته کامپیوتر و رشته حسابداری با بهترین کادر تدریس هر ساله رتبه قابل قبولی در کنکور را دارد.

معنای زندگی من چیست؟ 
آیا هدف فقط طولانی زندگی کردن است، یا اینکه باید دنبال هدف والاتری باشم؟ 

چرا بعضی مردم می دانند که چه می خواهند و به زندگی اشتیاق دارند، درحالی که بعضی دیگر در رنج و سردرگمی به سر می برند؟ 
در قسمتی از مکالمه ی ما، کلمه ی ایکیگای مطرح شد. این مفهوم ژاپنی، که ترجمه ی کلی آن « شادیِ همیشه مشغول بودن » است، به لوگوتراپی شباهت دارد، اما یک قدم فراتر نیز می رود. این کلمه ظاهراً یکی از دلایلی است که طول عمر استثنایی ژاپنی ها را، به ویژه آنها که در جزیره ی اوکیناوا زندگی می کنند، توضیح می دهد.
در این جزیره، از هر صدهزار نفر، دوهزار و چهارصد و پنجاه وپنج نفر بالای صد سال عمر می کنند و این آمار در واقع بسیار بالاتر از میانگین آمار جهانی است. 
کسانی که روی دلایل عمر طولانی ساکنان این جزیره در جنوب ژاپن- در مقایسه با مردم نقاط دیگر دنیا- مطالعه می کنند بر این باورند که یکی از عوامل کلیدی این امر- علاوه بر رژیم غذایی سالم، سبک زندگی ساده ی بیرون از خانه و در فضای آزاد، چای سبز، و آب و هوای نیمه حاره ای (که میانگین دمای آن مانند دمای هوا در هاوایی است) - همان مفهوم ایکیگای است که در زندگی ساکنان اوکیناوا جریان دارد. 
در حال جست وجو و مطالعه روی این مفهوم بودیم که متوجه شدیم هیچ کتابی در حوزه ی روانشناسی، یا رشد شخصی، به ایکیگای و معرفی این فلسفه به غرب نپرداخته است. 
آیا ایکیگای همان دلیل اصلی وجود تعداد فراوان افراد بالای صد سال در اوکیناواست؟ این مفهوم چطور زندگی طولانی را به آنها القا می کند؟ راز زندگی طولانی و شاد چیست؟ 
با بررسی بیشتر موضوع متوجه شدیم که معروف است که طولانی ترین زندگی ها در جهان به مکان خاصی به نام اوگیمی تعلق دارد که منطقه ای روستایی در شمال این جزیره است و حدود سه هزار نفر جمعیت دارد. به همین دلیل این مکان به « روستای طول عمر » شهرت یافته است. 
اوکیناوا جایی است که بخش عمده ی میوه ی شیکواسا از آن به دست می آید. این میوه شبیه لیمو است و منبع غنی آنتی اکسیدان. آیا ممکن است این میوه همان راز اوگیمی برای طول عمر بالا باشد؟ یا اینکه ممکن است خلوص و پاکی آبی که مردم برای دم کردن چای مورینگا به کار می برند دلیل این طول عمر زیاد باشد؟ 
تصمیم گرفتیم راز عمر طولانی افراد بالای صد سال را یک به یک مطالعه کنیم. پس از یک سال تحقیقات ابتدایی، با دوربین ها و دستگاه های ضبطی که در دست داشتیم به این روستا رسیدیم. ساکنان آنجا به گویشی باستانی صحبت می کردند و انیمیست بودند؛ ویژگی خاص این مذهب جن و پری های موبلندی است که بوناگایا نامیده می شوند. به محض اینکه به اوگیمی رسیدیم می توانستیم دوستی و صمیمیت ساکنان آنجا را حس کنیم؛ کسانی که در میان تپه های انبوه سبز، که با چشمه های بلورین آبیاری می شدند، می خندیدند و شوخی می کردند. 
درحالی که با مسن ترین ساکنان این روستا مصاحبه می کردیم، متوجه شدیم که چیزی بسیار قوی تر و تاثیرگذارتر از این منابع طبیعی در کار است؛ شادی و نشاطی غیرمعمول که میان ساکنان در جریان است و آنها را در سفر طولانی و لذتبخش زندگی شان هدایت می کند.
باز هم، مفهوم اسرارآمیز ایکیگای در کار بود.

اما، واقعاً این مفهوم دقیقاً چیست؟ 
چطور می توانیم به آن دست یابیم؟

منبع: فیدیبو

           همه ما به دنبال زندگی شادتر هستیم. وقتی شاد هستیم، دنیا بر وقف مرادمان می ­شود و همه اتفاق­های خوب برایمان رخ می ­دهد. در حقیقت احساس خوشحالی باعث می­ شود شما احساس خوبی نسبت به خودتان و محیط اطرافتان داشته باشید.
           زندگی بالا و پایین دارد. فرقی نمی کند که مادری آرزومند باشید که چشم به آینده فرزندانش دارد، کارمندی سخت کوش در انتظار ترفیع رتبه یا کسی که به تازگی عزیزی را از دست داده است؛ همه ما در گذر از دشواری ها نیازمند امید هستیم. برای رسیدن به امید باید از منطقی بودن بیش از اندازه دست بردارید. ما باید به راستی بپذیریم که رویدادها و فرصت های بهتری در پیش روی مان هستند. حتی اگر اوضاع به خوبی پیش نمی رود، باید در پس ذهن مان باور داشته باشیم که داستان ما فراتر از این است
           اگر فکر می کنید بعضی آدم ها خلاق به دنیا می آیند و شما از چنین موهبتی بی بهره هستید، اشتباه می کنید. برخی آدم ها خلاق ترند، چون خلاقیت را در خود پرورش می دهند. درحقیقت، کارشناسان معتقدند خلاقیت از اساس مهارتی آموختنی است. پس مانند هر مهارت دیگر، باید با تمرین و کوشش خلاق بودن را یاد بگیرید. خواستن کافی نیست و برای خلاق بودن باید هرروز تلاش کنید و خودتان را به سوی افکار نو و ایده های روشن سوق دهید
           «چطور به اینجا رسیدم، چطور ممکن است چنین گندی زده باشم؟!» این مکالمات ذهنی، برای خیلی از ما پیش آمده است. همه‌ ما اشتباهاتی مرتکب شده ایم و تصمیم های غلطی گرفته ایم که گاهی پیامدهای پرهزینه ای داشته اند. خودبخشودگی یا بخشیدن خودمان، به این معنی است که بتوانیم خودمان را به خاطر این اشتباهات و تصمیم های غلط ببخشیم
           کنکور یکی از مهم ترین آزمون های زندگی هر فرد و جزو خاطرات فراموش نشدنی عمر تحصیلی او به حساب می آید. در واقع کنکور را می توان ثمره 12 سال تحصیل در کلاس درس دانست که بخشی از زندگی و آینده فرد را رقم می زند و در این بین نکته مهم و قابل توجه، چگونگی استفاده از این فرصت و تبدیل آن به نقطه عطفی برای رسیدن به موفقیت است.