هنرستان فنی و حرفه ای کمال دانش

info@kamaledanesh.ir

0098-21-77208610

شما اینجا هستید: خانه » اخبار » اگر در کنکور قبول نشدید »
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۷ تير

روش های مقابله با عدم موفقیت در آزمون
به منظور دستیابی به موفقیت باید همواره ریسک شکست را پذیرفت، در واقع، گاهی اوقات این شکست مربوط به آزمون، رژیم غذایی، رابطه، بازی، دستور پخت غذا و غیره می باشد، عدم موفقیت در آزمون منجر به بروز احساساتی نظیر:غم، ناراحتی، خجالت، خشم، سردرگمی، شرم، پشیمانی و غیره می گردد، در صورت داشتن برنامه عملی، امکان مقابله با شکست به راحتی فراهم می شود.

تنها چیزی که نیاز دارید، یادآوری نحوه مقابله با عدم موفقیت همانند نحوه برخورد با موفقیت می باشد، موفقیت و شکست تجربیاتی ارزشمند به ارمغان می آورند، علاوه بر این، دچار شکست شدن در آزمون، با خودِ شکست متفاوت و متمایز می باشد، دچار شکست شدن، ناشی از عملکرد ضعیف در زمانی خاص می باشد، اما خود را ناموفق تلقی نمودن به معنای عدم کسب هیچ گونه موفقیت در زندگی می باشد.، هنگامی که افراد احساساتی می شوند، به راحتی دچار سردرگمی خواهند شد، اما این مفهوم کاملا متمایز از یکدیگر می باشند، در ادامه این بخش از نمناک برخی از راه حل های خلاقانه برای مقابله با عدم موفقیت در آزمون ارائه شده است.

قابل توجه اولیای هنرجویان هنرستان رشته کامپیوتر و هنرجویان هنرستان رشته حسابداری با بررسی مسائل و اتفاق های بعد از کنکور با شما هستیم.

نکات ارائه شده با هدف تاثیر سریع و موثر بر حس شکست در آزمون، آماده شده اند.

تنها فردی که با شکست مواجه شده، شما نمی باشید، تمامی افراد عدم موفقیت را تجربه کرده اند، برخی این تجربه را در آزمون ها به دست آورده اند و بعضی دیگر نیز در سایر مسائل مربوط به زندگی با آن مواجه شده اند، برخی از افراد همچنان با چالش قابل توجهی در زندگی خود مواجه نشده اند ، اما در آینده چنین تجربه ای را کسب خواهند نمود، به یاد داشته باشید که شکست بخشی از ماهیت انسان بودن می باشد، در صورت برقراری ارتباط با این موضوع و باور آن، به راحتی می توانید با شکست ها در زندگی خود کنار بیایید.

بعد از قبول نشدن در کنکور یا هر آزمون مهمی این راهکارها را پیش بگیرید

احساسات خود را کنترل نمایید

اولین قدم برای کنترل احساسات، شناسایی آن ها می باشد، باید تفاوت بین شرم، پشیمانی، ناامیدی، خشم، سرخوردگی و سردرگمی را بدانید، صرف مدت زمانی برای تشخیص نوع احساسات تاثیر قابل توجهی در مقابله و کنترل آن ها دارد.

رشته کامپیوتر حسابداری معماری انیمیشن (پویا نمایی) گرافیک

راه های مقابله با عدم موفقیت در آزمون

مسئولیت عدم موفقیت را برعهده بگیرید
هنگام مواجه شدن با شکست، عکس العمل اولیه، مقصر دانستن دیگران یا عوامل بیرونی می باشد، با وجود اینکه سایر عوامل و افراد تاثیر قابل توجهی بر نتیجه بدست آمده دارند، اما تنها خود فرد مسئول شکست و عدم موفقیت می باشد، در صورت عدم برعهده گرفتن مسئولیت شکست، هرگز قادر به دستیابی به موفقیت نخواهید بود.

شکست را تبدیل به مساله ذاتی نکنید
عدم موفقیت از ذات فرد، جدا می باشد، عدم موفقیت و شکست در آزمون، به معنای ناموفق بودن شما نمی باشد، هنگامی که شکست را تبدیل به مساله ای ذاتی و درونی می نمایید، این امر منجر به صدمه اعتماد به نفس و خود باوری می گردد، اجازه ندهید تا عدم موفقیت، تبدیل به یکی از ویژگی های شناختی شما شود.

این شکست موقتی و گذرا می باشد
واکنش بیش از حد به عدم موفقیت در آزمون امری بسیار آسان و ساده می باشد، به یاد داشته باشید که حتی مهم ترین آزمون ها تنها بخشی از زندگی شما را تشکیل می دهند، ثبات احساسی بسیار مهم تر از این امتحانات می باشند، نباید اجازه دهید تا نمره یک آزمون برای بلند مدت حالت روحی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

دقت نمایید تا دچار افسردگی نشوید
در هنگام مواجهه با شکست احساس افسردگی امری عادی می باشد، اما نباید طولانی مدت ادامه داشته باشد، در صورت به هم خوردن عادات غذایی یا خواب، لاغری یا چاقی بیش از حد، احساس خستگی در طول روز، باید مساله را با روانکاو اجتماعی، روانشناس، والدین یا حتی دوستان، در میان گذاشت، گاهی اوقات، حمایت و پشتیبانی، به تنها منجر به از بین رفتن چنین حسی می گردد.

شناسایی تفکرات منفی بعد از قبول نشدن در کنکور
هنگامی که در زمینه ای خاص با شکست مواجه شدید، خود را مورد سرزنش قرار داده و شروع به تفکراتی منفی در مورد خود می نمایید، چنین تفکراتی شامل، "من فردی ناموفق هستم" یا "فکر نمی کنم که قادر به حل این مساله باشم"، می باشند، الگوهای تفکرات منفی، امکان کسب تجربه از شکست و تبدیل شدن به رویکردی مثبت را از بین می برند.

رشته حسابداری و رشته کامپیوتر

تفکرات منفی را شناسایی کنید

نظرات مثبت ارائه نمایید
هنگام مواجهه با تفکرات منفی، بهترین کار، زیر سوال بردن آنها می باشد. "آیا شکست، مرا فردی ناموفق می نماید؟" از جمله مواردی است که در زیر سوال بردن تفکرات منفی، قابل استفاده می باشد، به منظور مقابله با تفکرات منفی، باید نظراتی مثبت در مورد آنها ارائه نمایید، استفاده از جملات مثبت نظیر "این شکست مرا به موفقیت نزدیک تر نموده چرا که تجربه ای باورنکردنی از آن به دست آورده ام" یا "از توانایی های کافی برای مقابله با این شکست، برخوردار می باشم"، تاثیر قابل توجهی برای برطرف نمودن تفکرات منفی دارند، یادداشت های حاوی تفکرات مثبت را در جایی که همواره قابل دید باشند، قرار دهید، علاوه بر این، تکرار آنها نیز تاثیر قابل توجهی بر کاهش تفکرات منفی دارد.

از شکست خود تجربه کسب نمایید
قضاوت بی رحمانه درمورد خود، منجر به موفقیت شما در آزمون بعدی نمی گردد، هنگام مواجه شدن با شکست، عاقلانه ترین کار تجزیه و تحلیل شکست و تعیین علل آن می باشد، به منظور مقابله با شکست خود در آزمون، باید به صورت تحلیلی به بررسی آن بپردازید. چرا در این آزمون موفق نشدم؟ رعایت چه مواردی منجر به عملکرد بهتر در آزمون بعدی می گردد؟ تجربه به دست آمده از این عدم موفقیت، چگونه مانع از بروز مجدد آن، می گردد؟ باید از شکست های خود برای کسب موفقیت های بعدی، تجربه کسب نمایید.

آنچه که خارج کنترل شما می باشد را فراموش نمایید
باید متوجه این امر شده باشید که برخی از موارد کاملا خارج از کنترل شما می باشند، بنابراین باید جسارت کافی برای نادیده گرفتن آنها را داشته باشید.

نیاز به تایید دیگران، برای تصدیق موفقیت یا شکست در زندگی را ندارید
گاهی اوقات افراد دلیل ترس افراد از عدم موفقیت و شکست ناشی از قضاوت و از دست دادن احترام افراد می باشد، واقع گرا باشید و اجازه ندهید تا انتظارات اطرافیان بر شما غلبه نمایند، اجازه ندهید تا نظرات اطرافیان، تاثیری بر شما داشته باشند، چنین فشاری منجر به ایجاد استرس غیرضروری و تحت تاثیر قراردادن نتایج می شود، این امر به اعتماد به نفس و عزت نفس فرد، صدمه وارد نموده و توانایی فرد برای دستیابی به موفقیت را کاهش می دهد.

بیش از حد در مورد این شکست، فکر نکنید
وسواس بیش از حد در مورد شکست، نتیجه آن را تغییر نمی دهد، برعکس، چنین کاری منجر به سرخوردگی عاطفی شده و مانع از موفقیت های آتی می گردد، گذشته را نمی توان تغییر داد اما شکل دهی آینده ممکن می باشد، گامی رو به جلو، تاثیر قابل توجهی در کنارگذاشتن افکار ناپایدار و تداوم زندگی دارد.

رشته کامپیوتر و رشته حسابداری

فکر نکردن به شکست بهتر است

الگوهایی الهام بخش برای خود انتخاب نمایید.
همه افراد در نقطه ای از زندگی خود با شکست مواجه می شوند، هنگام الگو قراردادن افراد موفق، موفقیت های آنها را به وضوح مشاهده می گردد اما سختی ها و دوشواری های تحمل شده یا شکست هایی که در این مسیر با آنها مواجه شده اند، بر همگان پوشیده است.

به یاد داشته باشید که تنها کسی در زندگی با مشکلات مواجه می گردد، شما نمی باشید
بارها و بارها در بخش موفقیت در نمناک گفته ایم از افرادیکه شکست را تبدیل به گامی برای دستیابی به موفقیت نموده اند، الهام بگیرید، می توانید ورزشکار مورد علاقه خویش یا مدیر تجاری را الگوی خود قرار داده و درمورد زندگی آنها تحقیق کنید، در حین این تحقیق، با شکست هایی که در زندگی خود تجربه نموده اند، مواجه خواهید شد.

گزینه های جایگزین خود را با دقت مدنظر قرار دهید
پس از مواجه شدن با شکست، گزینه های جایگزین پیش روی خود را با دقت بررسی نمایید، امکان آزمون مجدد را بررسی نمایید، در صورت عدم تکرار آزمون، به جای ابراز نگرانی و پریشانی درمورد این آزمون، زمان را به منظور آمادگی برای آزمون بعدی، برنامه ریزی نمایید.علاوه بر این،اطلاعات خود در سایر زمینه هایی که منجر به افزایش نمره شما در آزمون می گردد را افزایش دهید، پیش از تصمیم گیری، تمامی گزینه های جایگزین خود را به خوبی و با دقت مورد بررسی قرار دهید.

روش های مطالعه خود را مرور کنید
نتایج بد یا ناخواسته به معنای نیاز به صرف زمان بیشتر برای بررسی روش های مطالعه می باشد. تغییر الگوی مطالعاتی و تمرکز بیشتر بر نقاط ضعف، یکی از روش های کارآمد برای مقابله با عدم موفقیت در آزمون می باشد، هرگز خود را با دوستان یا افراد دیگر، مقایسه نکنید.

دفتر خاطرات داشته باشید
تمام وقایعی که اتفاق افتاده اند – دلیل این اتفاق، چه کاری انجام داده و چه کاری می توانستید به جای آن انجام دهید - را دفتری یادداشت نمایید، دفعه بعد هنگام مواجه شدن با مشکلی مشابه، می توانید به این دفتر مراجعه کرده و به جای قضاوت و مورد سرزنش قرار دادن خود، تنها حقایق مربوط به واقعه ناخوشایند را بیان نمایید.

رشته کامپیوتر و رشته حسابداری

تمام اتفاقات را در دفتری یادداشت کنید

در مورد شکست و عدم موفقیت خود، صحبت کنید
هنگامی که فرد در زندگی خود با شکست مواجه می گردد، ترجیح می دهد تا احساسات خود را مخفی نماید، در حالی که، در چنین مواردی به منظور مقابله با حس شکست در آزمون، صحبت نمودن با اعضای خانواده یا دوستان، تاثیر قابل توجهی بر کنترل حس عدم موفقیت، خواهد داشت، آن ها می توانند در غلبه بر احساسات ناشی از شکست و عدم موفقیت، کمک شایانی به شما داشته باشند.

روانشناسانی که با نمناک در ارتباط هستند بر این باورند که پشتیبانی اعضای خانواده و دوستان، در گذر از دوران سختی ها، نقش قابل توجهی برعهده دارد، علاوه بر این، امکان همدردی با سایر دانش آموزان دارای مشکلات مشابه از طریق جوامع و پلاتفورم های آنلاین نیز، فراهم می باشد، به یاد داشته باشید که عدم موفقیت و شکست، آخر دنیا نمی باشد، این امر تنها یکی از مسائلی است که باید نحوه مقابله با آن را در زندگی خود، بیاموزید، اجازه ندهید تا عدم موفقیت مانع از رسیدن به آرزوهایتان شود.

تمرین های مربوط به مدیتیشن را انجام دهید
مدیتیشن یکی از روش های کارآمد برای تمرکز بر زمان حال و تخلیه ذهن خویش می باشد، این تمرینات، تمرکز بر جنبه های مثبت زندگی را ممکن می نمایند.

از موراد کوچک در زندگی خود لذت ببرید
یکی از روش های دوری از استرس، لذت بردن از چیزهای کوچک نظیر پیاده روی در طبیعی در ساعات اولیه صبح، تماشای طلوع و غروب خورشد یا خواندن کتاب در ساحل، می باشد، این لذت های کوچک منجر به تغییر احساسات ناشی از شکست و ایجاد ذهنیت مثبت می شوند.

وقت خود را صرف تفریح و خوش گذرانی نمایید
دور ماندن از تفکرات منفی منجر به بازیابی ذهن و تمرکز بر جنبه های با اهمیت تر از زندگی می گردد، وقت بیشتری را با دوستان خود بگذرانید، وقت خود را در کنار افراد مثبت که حامی شما می باشند، بگذرانید. مسافرت کوتاه همراه با اعضای خانواده تاثیر قابل توجهی بر روحیه شما خواهد داشت. تغییر محیط نقش قابل توجهی بر بازیابی ذهن و بهبود دردهای عاطفی و احساسی فرد دارد.

هنرستان کمال دانش در رشته کامپیوتر و رشته حسابداری با بهترین کادر تدریس هر ساله رتبه قابل قبولی در کنکور را دارد.

زندگی عادی خود را ادامه دهید
پس از کنار آمدن با عدم موفقیت در آزمون و بررسی گزینه های جایگزین موجود، گام بعدی بازگشت به زندگی خود در دنیای واقعی می باشد، بر آینده تمرکز نموده و به دنبال راهکارهایی برای موفقیت آتی خود باشید، اجازه ندهید تا شکست مانع از کسب موفقیت شما گردد.

کارهای خلاقانه انجام دهید
ثبت نام در کلاس هنرهای دستی یا یادگیری مهارت جدید، تاثیر قابل توجهی بر تجدید روحیه فرد دارند. این امر جهت گیری ذهن را تغییر داده و یادگیری چیزهای جدید منجر به افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس می گردد.

رشته کامپیوتر و رشته حسابداری

بهترین روش ها برای عبور از قبول نشدن در آزمون

از حامیان خود تشکر و قدردانی کنید
حتی در دوره های زمانی دشوار، احترام خود نسبت به دیگران را حفظ نمایید، از اعضای خانواده، دوستان و مربیان خود به دلیل حمایت و پشتیبانی از شما، تشکر و قدردانی نمایید، نتیجه به دست آمده، ارتباطی با تلاش های این افراد برای حمایت از شما ندارد.

تجربه خود را به اشتراک بگذارید
به مرور زمان، قادر خواهید بود تا تجربه ای که از شکست خود بدست آورده اید را با دیگران به اشتراک بگذارید، در صورت در اختیار داشتن فرصت مناسب، الهام بخش افراد بوده و با بیان تجربه خویش منجر به تقویت توانایی آنها برای مقابله با عدم موفقیت شوید.

هرگز انگیزه و بلند پروازی خود را از دست ندهید
زندگی و راه موفقیت شما ادامه دارد ؛ امیدها و آرزوهای خود را برای دستیابی به موفقیت، از دست ندهید، با گذشت زمان، عدم موفقیت و شکست، تبدیل به خاطره ای در حافظه دورافتاده می گردد، همواره به سمت آینده حرکت نمایید، جسارت و شهامت کافی برای غلبه با شکست و عدم موفقیت داشته و بیشتر به فکر آینده خود باشید.

منبع: نمناک

           شش راه ساده برای قبولی در کنکور کارشناسی و یا حتی کنکور کارشناسی ارشد ، یک نسخه ی کوتاه اما معجزه گر است برای کسانی که می خواهند در کنکور امسال گوی موفقیت را از رقیبانشان بربایند.
           باهوش تر شدن در رسیدن به آرزوها و موفقیت هایتان بسیار موثر است. برای باهوش تر شدن خودتان فقط روزانه یک ساعت وقت گذاشته و چند تکنیک ساده را انجام دهید.
           گاهی با دوستان افسرده و غمگین مواجه می شویم یا بهتر بگوییم متوجه می شویم که یکی از دوستانمان دچار افسردگی شده است و برای ادامه زندگی به مشکل برخورده است در چنین شرایط وظیفه ما در قبال دوست افسرده مان چیست؟ چطور می توانیم به او کمک کنیم تا دوباره به میل زندگی و زندگی کردن باز گردد ؟ در ادامه این بخش از نمناک راه کارهایی موثر برای کمک به دوست افسرده مطرح شده است
           نقاشی کشیدن برای کودکان فرآیندی طبیعی بوده که همراه با لذت انجام می ‎شود. این نقاشی ها به منظور بیان احساسات کودکان انجام می ‎شوند زیرا آن ها قادر به بیان احساسات مختلف خود از طریق صحبت کردن نیستند. آن ها ترس ها، شادی ها، رویا ها، امید ها و کابوس های خود را با نقاشی کشیدن بیان می ‎کنند و همچنین دیدگاه خود نسبت به جهان پیرامون شان را به این طریق به شما نشان می ‎دهند.
           بخشی از مغز کورتیزول را کنترل می کند و باعث احساس سرحالی می شود. در صورت عدم وجود کورتیزول، احساس خواب آلودگی در افراد ایجاد می شود. کافئین موجود در قهوه نیز دقیقا همین عملکرد را در بدن دارد. این مقاله ۲۵ مزیت جالب نوشیدن قهوه در ابتدای صبح را بر اساس جدیدترین پژوهشهای متخصصین بیان می کند.