هنرستان فنی و حرفه ای کمال دانش

info@kamaledanesh.ir

0098-21-77208610

۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۳ مرداد

برای درمان عدم تمرکز در نوجوانان استراتژی هایی وجود دارد از جمله تقسیم کارهای بزرگ به اهداف کوچک، تبدیل انجام تکالیف به عادت روزانه، زمان بندی و... که به کودکان و نوجوانان کمک می کند هنگام انجام تکالیفشان کمتر دچار حواس پرتی شوند.

آیا تمرکز کردن برای فرزندتان دشوار است؟ برای بسیاری از نوجوانان تمرکز کردن بیش از چند دقیقه کار سختی است واین براساس طبیعت کنجکاو، سرزنده و پرانرژی آن ها کاملا عادی است. با این حال، تمرکز کردن برای مطالعه و انجام تکالیف روزانه کاری ضروریست. افراد بالغ می توانند تمرکز خود را با انجام برخی تمرینات افزایش دهند، با این حال برای نوجوانان باید استراتژی های متفاوتی را در نظر گرفت. شما می توانید با روش های مختلفی به درمان عدم تمرکز در نوجوانان خود کمک کنید.

قابل توجه اولیای هنرجویان هنرستان رشته کامپیوتر و هنرجویان هنرستان رشته حسابداری با ۱۰ نکته برای درمان عدم تمرکز در نوجوانان با شما هستیم.

رشته کامپیوتر حسابداری معماری انیمیشن (پویا نمایی) گرافیک

درمان عدم تمرکز در نوجوانان
۱- تقسیم کار های بزرگ را به قسمت های کوچک

این روش برای تکالیف مدرسه، انجام کار های خانه یا یادگیری مهارت های جدید موثر است. یک تکلیف بزرگ و زیاد، نیازمند نظم و تمرکز زیاد نیز هست؛ بنابراین بهتر است آن را به بخش های کوچک تری تقسیم کنید. این انجام پروژه های کوچک، که در نهایت منجر به تکمیل یک کار بزرگ می شود، به حس پیشرفت و حرکت در فرزندتان کمک می کند و باعث می شود راحت تر تمرکز کند. یک کار بزرگ که نیازمند زمان و تمرکز زیاد است ممکن است به نظر او منفی یا طاقت فرسا برسد و همین می تواند انگیزه او را کاهش دهد. اما انجام چند تکلیف کوچک، به نظر راحت تر است و مقاومت کمتری نسبت به آن نشان داده خواهد شد.

۲- کاهش عوامل حواس پرتی
برای کودکان کمی دشوار است که از حواس پرتی ها چشم پوشی کنند، مگر اینکه در حال انجام کاری باشند که واقعا دوستش دارند. شما باید محیط را به گونه ای تغییر دهید که مناسب فعالیت فرزند نوجوانتان باشد. برای مثال اگر مطالعه می کند، اطراف او نباید اتفاقاتی بیافتد که حواسش پرت شود. به خصوص در رابطه با تلویزیون، صدای موسیقی و غیره.

۳- دوری از تلویزیون و موبایل
اینکه فرزندتان همزمان با انجام تکالیفش به تماشای تلویزیون بپردازد اصلا ایده خوبی نیست چرا که حواسش قطعا پرت می شود. تماس های تلفنی یا پیام های موبایل نیز همین گونه هستند. توصیه می کنیم هنگام انجام تکالیف تلفن همراه را از فرزندتان دور نگه دارید.

۴- تبدیل تکلیف به عادت
برای درمان عدم تمرکز در نوجوانان بهتر است تکالیف هر روز در ساعت مشخصی انجام شود. تکرار یک فعالیت در هر روز آن را به یک عادت تبدیل می کند. اگر فرزند شما در هر روز، سر یک ساعت مشخص به تکالیفش بپردازد، پس از مدتی با رسیدن ساعت مقرر، تلاش کمتری برای تمرکز کردن وجود خواهد داشت. ذهن او متوجه می شود که زمان انجام تکالیف فرارسیده و باید آماده مطالعه شود.

۵- فعالیت بدنی
یکی از راه های افزایش تمرکز در کودکان و نوجوانان، انجام فعالیت های فیزیکی مثل دویدن، ورزش کردن یا بازی کردن است. این کار در زمان های استراحت و بین انجام تکالیف به آن ها کمک می کند انرژی خود را تخلیه کنند. فعالیت بدنی در عین حال به کودک کمک می کند احساس بی قراری کمتری داشته باشد و در نتیجه تمرکز کردن راحت تر می شود.

۶- تفریح و بازی
دادن کار ها و مسئولیت های زیاد به کودکان و نوجوانان آن ها را بیش از حد درگیر می کند و ممکن است برای مغزشان خسته کننده باشد. شما باید به عنوان یک والد، زمان کافی برای تفریح و سرگرمی به آن ها بدهید و مطمئن شوید که بیش از حد تحت فشار نیستند.

هنرستان کمال دانش در رشته کامپیوتر و رشته حسابداری با بهترین کادر تدریس هر ساله رتبه قابل قبولی در کنکور را دارد.

۷- استراحت کافی
برای درمان عدم تمرکز در نوجوانان خواب و استراحت کافی از ضروریات است. اطمینان حاصل کنید که نوجوان شما خواب کافی در شب داشته باشد و در طول روز نیز زمانی را استراحت کند.

۸- داشتن زمان بندی
برای انجام یک تکلیف یا رسیدن به یک هدف، یک زمان مشخص کنید، مثلا بیست دقیقه، یکساعت و غیره. این کار احتمالا به فرزندتان کمک می کند که بهتر تمرکز کند چرا که مجبور است کاری را در زمان مشخصی انجام دهند. با این حال، مراقب این مسئله باشید که او را بیش از حد تحت فشار قرار ندهید، چرا که موجب اضطراب و در نهایت کاهش تمرکز می شود.

رشته کامپیوتر و رشته حسابداری

۹- انجام بازی های فکری
شما می توانید توانایی تمرکز فرزند نوجوانتان را با بازی های فکری و تمرکزی تقویت کنید. بازی های زیادی هستند که در فروشگاه های مربوط به اسباب بازی فروخته می شوند. آن ها را پیدا کنید و در اوقات فراغت بگذارید با آن ها بازی کنند. این بازی ها حافظه، برنامه ریزی و قدرت تمرکز نوجوانان را درگیر می کنند.

۱۰- استراحت کردن قبل از شروع یک تکلیف جدید
زمانی که نوجوان شما مشغول است، به او بگویید که بعد از این کار، باید چکار کند، اما اجازه دهید با اتمام تکلیف اول، کمی صبر کند و بعد فعالیت جدید را آغاز کند. این کار به خصوص زمانی که او درحال انجام کاریست که دوست دارد بسیار کاربرد دارد؛ چرا که بعد از آن اگر بخواهد کاری را با اکراه انجام دهد، احتمالا مقاومت خواهد کرد.

منبع: مجله اینترنتی ستاره

           شش راه ساده برای قبولی در کنکور کارشناسی و یا حتی کنکور کارشناسی ارشد ، یک نسخه ی کوتاه اما معجزه گر است برای کسانی که می خواهند در کنکور امسال گوی موفقیت را از رقیبانشان بربایند.
           باهوش تر شدن در رسیدن به آرزوها و موفقیت هایتان بسیار موثر است. برای باهوش تر شدن خودتان فقط روزانه یک ساعت وقت گذاشته و چند تکنیک ساده را انجام دهید.
           گاهی با دوستان افسرده و غمگین مواجه می شویم یا بهتر بگوییم متوجه می شویم که یکی از دوستانمان دچار افسردگی شده است و برای ادامه زندگی به مشکل برخورده است در چنین شرایط وظیفه ما در قبال دوست افسرده مان چیست؟ چطور می توانیم به او کمک کنیم تا دوباره به میل زندگی و زندگی کردن باز گردد ؟ در ادامه این بخش از نمناک راه کارهایی موثر برای کمک به دوست افسرده مطرح شده است
           نقاشی کشیدن برای کودکان فرآیندی طبیعی بوده که همراه با لذت انجام می ‎شود. این نقاشی ها به منظور بیان احساسات کودکان انجام می ‎شوند زیرا آن ها قادر به بیان احساسات مختلف خود از طریق صحبت کردن نیستند. آن ها ترس ها، شادی ها، رویا ها، امید ها و کابوس های خود را با نقاشی کشیدن بیان می ‎کنند و همچنین دیدگاه خود نسبت به جهان پیرامون شان را به این طریق به شما نشان می ‎دهند.
           بخشی از مغز کورتیزول را کنترل می کند و باعث احساس سرحالی می شود. در صورت عدم وجود کورتیزول، احساس خواب آلودگی در افراد ایجاد می شود. کافئین موجود در قهوه نیز دقیقا همین عملکرد را در بدن دارد. این مقاله ۲۵ مزیت جالب نوشیدن قهوه در ابتدای صبح را بر اساس جدیدترین پژوهشهای متخصصین بیان می کند.