هنرستان فنی و حرفه ای کمال دانش

info@kamaledanesh.ir

0098-21-77208610

کودکان اگر می خواهند شانس مبارزه کردن و رسیدن به تمام اهداف متعالی که والدینشان برایشان تعیین کرده اند را داشته باشند، باید مهارت یادگیری را تمرین کنند. اما برخی ها همیشه به یک روش فکر و مطالعه می کنند، بدون آن که روش های خود را ارتقاء دهند و بهبود ببخشند. خوشبختانه، علوم شناختی نحوه یادگیری افراد را مورد بررسی قرار داده و نتایج به دست آمده جالب توجه و بسیار مفید است.

قابل توجه اولیای هنرجویان هنرستان رشته کامپیوتر و هنرجویان هنرستان رشته حسابداری با مقاله ترفندهای علمی برای یادگیری سریعتر مطالب و به یاد آوردن آن ها با شما هستیم.

1. کسب یک مهارت به صورت تقسیم بندی شده آسانتر است

اگر می خواهید گیتار زدن بیاموزید، به این فکر نکنید که تمام بخش های این مهارت را به یکباره یاد بگیرید. ابتدا اهداف کوچکتر و قابل ارزیابی را برای خودتان مشخص کنید، آکوردهای ساده و آسان و بعد نحوه صحیح مضراب زدن و بعد هم کنار هم قرار دادن این آکوردها. با گذشت زمان، مجموع این مهارت های کوچک به قابلیت نواختن گیتار منجر می شود. این یک تکنیک است که برای یادگیری مکانیکی و همچنین دروس مبتنی بر واقعیت به کار گرفته می شود.

2. چند وظیفگی کاربرد ندارد، بخصوص برای ذخیره کردن اطلاعات جدید

اکثر آدم ها می دانند که چند وظیفگی یک افسانه است- مغز شما واقعاً نمی تواند همزمان بر دو کار توجه و تمرکز داشته باشد. اما تعداد محدودی این بینش را در یاد گیری به کار می گیرند. علاوه بر تقسیم یک وظیفه به مراحل کوچکتر و مجزا، باید از تمام انرژی خود برای یادگیری هر مرحله استفاده کنید.اگر حواستان پرت شود، تقریباً 25 دقیقه طول می کشد تا تمرکز شما به وظیفه اصلی بازگردد. انجام همزمان چند کار یا به اصطلاح چند وظیفگی به این معنی است که شما درک جزیی از مهارت ها یا مفاهیم مختلف را کسب خواهید کرد، بدون آن که دانش یا تسلط کاملی در هر کدام از زمینه ها پیدا کنید.

رشته کامپیوتر حسابداری معماری انیمیشن (پویا نمایی) گرافیک

3. نوشتن مطالبی که می آموزید به حفظ آن ها در ذهن شما کمک می کند

اگر می خواهید اطلاعات را به دانش تبدیل کنید، تحقیقات نشان می دهند که باید هر آنچه را یاد می گیرید به صورت دستی بنویسید. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد دانش آموزانی که با قلم و کاغذ مطالب را یادداشت می کنند بیشتر از دانش آموزانی یاد می گیرند که نکات را در لپ تاپ تایپ می کنند و در یادآوری واقعیت ها، مرتب کردن ایده های پیچیده و تحلیل اطلاعات، ماهرترند. محققان می گویند که لمس فیزیکی قلم و کاغذ در مقایسه با تایپ کردن، پیوند شناختی قویتری را با ماده ایجاد می کند و این باعث می شود عمل به خاطر سپاردن بسیار سریعتر اتفاق بیافتد. نوشتن شما را وادار می کند تا مستقیماً با ایده ها روبرو شوید و با گذشت زمان آن ایده ها در حافظه شما باقی بمانند.

4. اشتباهات خود را بپذیرید و آن ها را مورد بررسی قرار دهید

کامل و بی نقص بودن، امری فراتر از واقعیت است. مفهوم کلی یادگیری یعنی تلاش کردن، شکست خوردن و از اشتباهات درس گرفتن. در سال 2014، یک مطالعه در خصوص یادگیری حرکتی نشان داد که مغز کم و بیش فضایی را به اشتباهاتی که مرتکب می شویم، اختصاص می دهد. بعدها می توانیم آن خاطرات را مرور کنیم تا دفعه بعد به شکل بهتری عمل کنیم. اگر والدین به کودکان بیاموزند که هرگز اشتباه نکنند، یا اشتباهات آنان را نادیده بگیرند، کودکان از داشتن ثروتی به نام دانش محروم خواهند ماند.

5. خوش بینی به موفقیت شما کمک می کند

استرس وارد کردن به کودکان و تقویت نیروی منفی در آنان موجب می شود تا درگیر یک سری رفتارها و الگوهای نامناسب روانی مانند عدم اعتماد به نفس و اضطراب شوند که هر دو برای یادگیری سم هستند. آلیسون وود بروکس، استاد دانشکده بازرگانی هاروارد می گوید: " اضطراب، شما را از جستجو و کشف راه حل های واقعی و الگوهای فکری واقعی که منجر به راه حل می شوند، باز می دارد." چند دهه تحقیق در زمینه روانشناسی مثبت گرا نشان می دهد که ما فقط در انجام کارهایی موفق می شویم که با ذهنی باز و فضایی ملموس برای بهبود و توسعه آن ها تلاش کنیم. والدین باید به کودکان خود بیاموزند تا یادگیری را نوعی اکتشاف بدانند. این کار عزم و اراده را در آنان تقویت می کند تا حتی در شرایط سخت هم دست از تلاش نکشند.

6. موضوعات مهیج بهتر یاد گرفته می شوند

کودکان به طور طبیعی به سمت چیزهای عجیب و حیرت انگیز جذب می شوند، اما تجربه آموزش آنان را وادار می کند تا به حقایق سخت و بی روح فکر کنند و حس شاد بودن در آن ها از بین برود. والدین نباید اجازه دهند که چنین اتفاقی رخ دهد. جاشوا فور، نویسنده و قهرمان حافظه سابق آمریکا، مجموعه کاملی از کارت های بازی را در کمتر از 2 دقیقه حفظ می کرد. او این کار را با نسبت دادن هر کارت به یک تصویر عجیب و غریب انجام می داد. کودکان هم می توانند از این روش برای حفظ جدول های زمانبندی و نام اشخاص خاص استفاده کنند.

7. تندخوانی می تواند زمان یادگیری را کاهش دهد

قضیه ساده است. اگر بتوانید تندتر بخوانید، می توانید تندتر یاد بگیرید. ممکن است فکر کنید که تندخوانی نیاز به تلاش زیاد دارد، اما برنامه هایی مانند Spreeder کمک می کنند تا به تدریج سرعت خواندن را افزایش دهید تا زمانی که بتوانید آن را مدیریت کنید.

8. تمرین تمرین تمرین

یک مطالعه در سال 2004 نشان داد وقتی افراد دست به شعبده بازی و یا تردستی می زنند، ماده خاکستری بیشتر در مغزشان تولید می شود و وقتی دست از این کار می کشند، ماده خاکستری ناپدید می گردد. هیچ چیز خاصی در انجام تردستی وجود ندارد، بلکه فقط تکرار است که موجب روی دادن چنین اتفاقی می شود. دانشمندان علوم اعصاب این روند را " هرس" می نامند که به مسیرهای جدیدی اشاره دارد که با تکرار مداوم یک عمل در ذهن هک می شوند. به عبارت دیگر، مهارت ها از اصلِ " از آن استفاده کن یا از دستش بده" پیروی می کنند.

9. از آنچه می دانید برای یاد گرفتن آنچه نمی دانید، استفاده کنید

اگر بچه ها با موضوعی مواجه شدند که با آن مشکل دارند و ذهنشان را درگیر کرده، والدین باید به آن ها کمک کنند تا ارتباط آن موضوع را با چیزهایی که تا کنون یاد گرفته اند، بفهمند. این عمل، یادگیری مشارکتی نام دارد. یک دانش آموز ممکن است به فوتبال علاقمند باشد اما با حساب و دیفرانسیل مشکل داشته باشد. اگر این دانش آموز بتواند شباهت های بین پاس مارپیچ و شیب منحنی را درک کند، شانس بهتری برای درک مفهوم انتزاعی خواهد داشت.

رشته کامپیوتر حسابداری معماری انیمیشن (پویا نمایی) گرافیک

10. نادیده گرفتن، همیشه چیز بدی نیست

کودکان باید یاد بگیرند که چگونه با مشکلات سخت مواجه شوند. این عمل به آن ها نظم و انضباط را می آموزد. اما شواهد نشان می دهد که زیاد وقت گذاشتن برای یک مشکل آن را بدتر می کند. در سال 2008، محققان دریافتند که لحظه های نوک زبانی یعنی لحظاتی که افراد سعی می کنند مطالب را به خاطر بیاورند، می توانند به تدریج آن ها را به " حالت خطا" بکشاند، در این حالت، حافظه آن ها از واقعیت با حافظه لحظه نوک زبانی جایگزین می شود. راه حل: اگر مطمئن هستید که می دانید، ولی نمی توانید به خاطر بیاورید، آن را در گوگل سرچ کنید.

هنرستان کمال دانش در رشته کامپیوتر و رشته حسابداری با بهترین کادر تدریس هر ساله رتبه قابل قبولی در کنکور را دارد.

11. یاد دادن به دیگران به شما نیز کمک می کند

دانشمندان این عمل را " اثر شاگردی" می نامند. وقتی چیزهایی که یاد گرفته اید را با بیان و کلمات خودتان منتقل می کنید، نشان می دهد که نه تنها بر آن موضوع تسلط دارید، بلکه درک بهتر و خالص تری از آن پیدا کرده اید. یک مطالعه در سال 2007 نشان داد که خواهران و برادران بزرگتر، از خواهران و برادران کوچکتر باهوشترند؛ چون یکی از کارهایی که فرزند بزرگتر انجام می دهد، انتقال دانش و آموخته های خود به خواهر و برادر کوچکتر است.

منبع: مجله اینترنتی کمونه

           همه ما به دنبال زندگی شادتر هستیم. وقتی شاد هستیم، دنیا بر وقف مرادمان می ­شود و همه اتفاق­های خوب برایمان رخ می ­دهد. در حقیقت احساس خوشحالی باعث می­ شود شما احساس خوبی نسبت به خودتان و محیط اطرافتان داشته باشید.
           زندگی بالا و پایین دارد. فرقی نمی کند که مادری آرزومند باشید که چشم به آینده فرزندانش دارد، کارمندی سخت کوش در انتظار ترفیع رتبه یا کسی که به تازگی عزیزی را از دست داده است؛ همه ما در گذر از دشواری ها نیازمند امید هستیم. برای رسیدن به امید باید از منطقی بودن بیش از اندازه دست بردارید. ما باید به راستی بپذیریم که رویدادها و فرصت های بهتری در پیش روی مان هستند. حتی اگر اوضاع به خوبی پیش نمی رود، باید در پس ذهن مان باور داشته باشیم که داستان ما فراتر از این است
           اگر فکر می کنید بعضی آدم ها خلاق به دنیا می آیند و شما از چنین موهبتی بی بهره هستید، اشتباه می کنید. برخی آدم ها خلاق ترند، چون خلاقیت را در خود پرورش می دهند. درحقیقت، کارشناسان معتقدند خلاقیت از اساس مهارتی آموختنی است. پس مانند هر مهارت دیگر، باید با تمرین و کوشش خلاق بودن را یاد بگیرید. خواستن کافی نیست و برای خلاق بودن باید هرروز تلاش کنید و خودتان را به سوی افکار نو و ایده های روشن سوق دهید
           «چطور به اینجا رسیدم، چطور ممکن است چنین گندی زده باشم؟!» این مکالمات ذهنی، برای خیلی از ما پیش آمده است. همه‌ ما اشتباهاتی مرتکب شده ایم و تصمیم های غلطی گرفته ایم که گاهی پیامدهای پرهزینه ای داشته اند. خودبخشودگی یا بخشیدن خودمان، به این معنی است که بتوانیم خودمان را به خاطر این اشتباهات و تصمیم های غلط ببخشیم
           کنکور یکی از مهم ترین آزمون های زندگی هر فرد و جزو خاطرات فراموش نشدنی عمر تحصیلی او به حساب می آید. در واقع کنکور را می توان ثمره 12 سال تحصیل در کلاس درس دانست که بخشی از زندگی و آینده فرد را رقم می زند و در این بین نکته مهم و قابل توجه، چگونگی استفاده از این فرصت و تبدیل آن به نقطه عطفی برای رسیدن به موفقیت است.