هنرستان فنی و حرفه ای کمال دانش

info@kamaledanesh.ir

0098-21-77208610

تا کمتر از ده سال پیش نوشتن با دست و با قلم و کاغذ روال عادی بسیاری از امور بود: ما برای نوشتن نامه، دفترچه خاطرات روزانه، پرکردن فرم های اداری و بانکی، نگارش شکوائیه های حقوقی، یادداشت کردن آدرس و شماره تلفن و حتی امضا کردن از قلم و کاغذ استفاده می کردیم. بچه ها در مدارس درس خوشنویسی داشتند و خلاصه هرکسی معمولا خودکاری به همراه داشت.

رشته کامپیوتر حسابداری معماری انیمیشن (پویا نمایی) گرافیک

با گسترش سریع گوشی های هوشمند و تبلت ها اما اوضاع به کل دگرگون شده است. حالا کمتر کسی در طول روز و هفته و ماه از قلم و کاغذ و نوشتن با دست بهره می گیرد. به مرور تایپ کردن روی کیبورد و در چند سال اخیر صفحات تاچ گوشی ها و تبلت ها، و اخیرا نرم افزارهای تبدیل صدا به متن، نوشتن با قلم و کاغذ را به انزوا رانده است.

قابل توجه اولیای هنرجویان هنرستان رشته کامپیوتر و هنرجویان هنرستان رشته حسابداری با مقاله تبلت ها و گوشی ها خطری برای مهارت نوشتن و قدرت پردازش مغز​ با شما هستیم.

شاید بگویید که این ثمره پیشرفت های تکنولوژیک است و باید از آن استقبال کرد اما نتایج تحقیقات علمی نشان می دهد که حذف مهارت نوشتن با دست و استفاده نکردن از قلم و کاغذ پیامدهای ناگواری در رشد مغزی کودکان و پردازش اطلاعات در بزرگسالان بر جا می گذارد.

دست نویسی چه مزایایی دارد
تحقیقاتی که در یک دهه اخیر انجام شده حاکی از این است که دست نویسی مهارت های شناختی را تقویت می کند. افزایش یادگیری، کاهش حواس پرتی و جوان ماندن مغز از مهمترین مزایای نوشتن با دست به جای استفاده از تایپ کردن با کیبورد است.

نتایج تحقیقات استانیسلاس دهاین، عصب شناس کالج فرانسه نشان می دهد وقتی می نویسیم، یک جریان منحصربه فرد در مغز فعال می شود که به بازشناسی آنچه می نویسید پرداخته و آن را در ذهن تجزیه و تحلیل می کند. این جریان ذهنی، به گونه ای ناشناخته، یادگیری را تسهیل می کند.

پروفسور جیمز متخصص علوم اعصاب شناختی در دانشگاه ایندیانا در تحقیق خود سراغ بچه هایی رفت که هنوز خواندن نمی دانند. بچه هایی که ممکن است بعضی حروف را بشناسند، ولی هنوز نمی توانند با کنار هم قرار دادن آنها کلمه درست کنند. او بچه ها را به گروه های مختلف تقسیم کرد، به بعضی یاد داد حروف را بنویسند و از برخی دیگر خواست با صفحه کلید کار کنند.

این تحقیق نشان داد که واکنش مغز کودکان هنگام یادگیری نوشتن حروف با دست و یادگیری تایپ کردن روی صفحه کلید فرق می کند. شکل کلی فعالیت مغزی بچه هایی که با دست حروف را می نوشتند شبیه آدم های باسواد بود که خواندن و نوشتن بلدند. اما در مورد بچه هایی که نوشتن با صفحه کلید را تمرین می کردند چنین نبود. به نظر می رسد وقتی بچه ها یاد می گیرند با دست بنویسند، مغز جوری دیگر به حروف واکنش نشان می دهد. انگار بین فرایند یادگیری نوشتن با دست و یادگیری خواندن ارتباط برقرار می کند.

علاوه بر این، آن طور که پروفسور جیمز می گوید، شکل گرفتن قابلیت های ظریف ذهنی که برای نوشتن حروف با دست لازم است، ممکن است در بسیاری زمینه های دیگر رشد مغزی و شناخت هم مفید باشد.

علاوه بر كودكان، مزايای نوشتن با دست شامل حال بزرگسالان نيز مي شود. براي بسياری از افراد بزرگسال، تايپ كردن با استفاده از صفحه كليد تجربه ای روزمره است. اين در حالي است كه مطالعات نشان داده عدم نوشتن روی كاغذ برای مدت زمان طولانی منجر به از ميان رفتن توانايی افراد برای پردازش اطلاعات جديد خواهد شد.

هنرستان کمال دانش در رشته کامپیوتر و رشته حسابداری با بهترین کادر تدریس هر ساله رتبه قابل قبولی در کنکور را دارد.

چند توصیه برای تمرین نوشتن

زندگی تکنولوژیک امروز را نمیتوان متوقف کرد اما باید با آگاهی به اهمیت نوشتن با دست فرصت هایی برای نوشتن با قلم و کاغذ ایجاد کرد تا مهارت های شناختی در کودکان و قدرت پردازش اطلاعات در بزرگسالان با اختلال مواجه نشود.

1- از خط خطی کردن کودکان استقبال کنید: بچه ها از ده دوازده ماهگی به بعد با مداد یا مدادهای شمعی شروع به خط خطی کردن می کنند. از این فرصت استقبال کنید و روزانه اوقاتی را برای انجام این کار آنها مهیا کنید.

2- نوشتن با قلم را با کودکان تمرین کنید: بچه ها امروزه بیش از هرچه گوشی های هوشمند و تبلت و کامپیوتر را در اطراف خود می بینند. اوقاتی را در حضور کودکان با قلم و کاغذ به نوشتن مشغول شوید حتی اگر رونویس کردن داستانی کوتاه یا قطعه ای شعر باشد. این تمرین هم قدرت پردازش اطلاعات را در مغز شما فعال می کند هم فرزندانتان با نوشتن با دست خُو می گیرند.

3- دفترچه تلفن، کارت تبریک و نامه را احیا کنید: وارد کردن شماره های تلفن مورد نیازتان از گوشی های هوشمند در دفترچه تلفن علاوه بر تمرین نوشتن با دست، تضمینی برای گم نشدن شماره های شما در مواقعی است که تلفن هوشمندتان گم می شود یا می سوزد. در اعیاد و مناسبت ها کارت های تبریک با دستخط خودتان برای دوستانتان بفرستید و لذت نامه نگاری را دوباره تجربه کنید.

4- نوشتن را به تفریح و بازی تبدیل کنید: در دورهمی های خانوادگی با چند صفحه کاغذ و چند مداد برای اطرافیانتان بازی و سرگرمی فراهم کنید. بازیهایی مثل اسم و فامیل یا مشاعرۀ مکتوب از بازی های قدیمی است که فراموش شده و می تواند اوقات مفرحی ایجاد کند.

منبع: سواد زندگی

           همه ما به دنبال زندگی شادتر هستیم. وقتی شاد هستیم، دنیا بر وقف مرادمان می ­شود و همه اتفاق­های خوب برایمان رخ می ­دهد. در حقیقت احساس خوشحالی باعث می­ شود شما احساس خوبی نسبت به خودتان و محیط اطرافتان داشته باشید.
           زندگی بالا و پایین دارد. فرقی نمی کند که مادری آرزومند باشید که چشم به آینده فرزندانش دارد، کارمندی سخت کوش در انتظار ترفیع رتبه یا کسی که به تازگی عزیزی را از دست داده است؛ همه ما در گذر از دشواری ها نیازمند امید هستیم. برای رسیدن به امید باید از منطقی بودن بیش از اندازه دست بردارید. ما باید به راستی بپذیریم که رویدادها و فرصت های بهتری در پیش روی مان هستند. حتی اگر اوضاع به خوبی پیش نمی رود، باید در پس ذهن مان باور داشته باشیم که داستان ما فراتر از این است
           اگر فکر می کنید بعضی آدم ها خلاق به دنیا می آیند و شما از چنین موهبتی بی بهره هستید، اشتباه می کنید. برخی آدم ها خلاق ترند، چون خلاقیت را در خود پرورش می دهند. درحقیقت، کارشناسان معتقدند خلاقیت از اساس مهارتی آموختنی است. پس مانند هر مهارت دیگر، باید با تمرین و کوشش خلاق بودن را یاد بگیرید. خواستن کافی نیست و برای خلاق بودن باید هرروز تلاش کنید و خودتان را به سوی افکار نو و ایده های روشن سوق دهید
           «چطور به اینجا رسیدم، چطور ممکن است چنین گندی زده باشم؟!» این مکالمات ذهنی، برای خیلی از ما پیش آمده است. همه‌ ما اشتباهاتی مرتکب شده ایم و تصمیم های غلطی گرفته ایم که گاهی پیامدهای پرهزینه ای داشته اند. خودبخشودگی یا بخشیدن خودمان، به این معنی است که بتوانیم خودمان را به خاطر این اشتباهات و تصمیم های غلط ببخشیم
           کنکور یکی از مهم ترین آزمون های زندگی هر فرد و جزو خاطرات فراموش نشدنی عمر تحصیلی او به حساب می آید. در واقع کنکور را می توان ثمره 12 سال تحصیل در کلاس درس دانست که بخشی از زندگی و آینده فرد را رقم می زند و در این بین نکته مهم و قابل توجه، چگونگی استفاده از این فرصت و تبدیل آن به نقطه عطفی برای رسیدن به موفقیت است.