هنرستان فنی و حرفه ای کمال دانش

info@kamaledanesh.ir

0098-21-77208610

۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۴ اسفند

سازمان جهانی بهداشت در سرتاسر دنیا به دنبال شناسایی، ردیابی و محدود کردن ویروس جدیدی از خانواده ویروس کرونا به نام«کوید-۱۹» (COVID-19) است. ویروس COVID-19 هنوز در حال مبتلا کردن افراد زیادی در چین و شیوع در کشورهای دیگر دنیا است. این نوع ویروس کرونا در ایران هم در حال پراکنده شدن است. علائم بیماری کرونا در اکثر مبتلایان به این ویروس خفیف است و درمان می شود، اما ممکن است بیماری در برخی دیگر شدیدتر باشد و حتی منجر به مرگ شود. اما ویروس کرونا چیست و تا چه اندازه خطرناک است؟ علائم کرونا چیست؟ درمان کرونا چیست؟ راه پیشگیری از کرونا چیست؟ در این مطلب قصد داریم شما را با همه چیز درباره کرونا آشنا کنیم.

رشته کامپیوتر حسابداری معماری انیمیشن (پویا نمایی) گرافیک

علائم بیماری کرونا و راه های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا
تا کنون هزاران نفر به این ویروس آلوده شده اند و افراد زیادی جان خود را از دست داده اند. در این بین تعدادی از افراد آلوده به این ویروس هم درمان شده اند. بیشترین میزان فراگیری ویروس در چین مشاهده شده اما موارد بسیار زیادی هم در کشورهای دیگر از جمله ایران دیده شده است.

قابل توجه اولیای هنرجویان هنرستان رشته کامپیوتر و هنرجویان هنرستان رشته حسابداری با مقاله همه چیز در مورد پیدایش و گسترش و پیشگیری از ویروس کرونا با شما هستیم.

با شناخت علائم کرونا و رعایت نکات بهداشتی ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی که در این مطلب به آن ها می پردازیم، از سلامت خود و دیگران محافظت کنید.

دستان خود را به طور مرتب بشویید
به طور منظم و با دقت دستان خود را با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل تمیز کنید.

چرا؟ شستن دست ها با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل، ویروس هایی را که ممکن است به دست های شما منتقل شده باشند، از بین می برد.

فاصله استاندارد با دیگران را رعایت کنید
با کسانی که سرفه یا عطسه می کنند، حداقل یک متر فاصله داشته باشید.

چرا؟ هنگام سرفه و عطسه قطرات ریزی از بینی و دهان افراد به بیرون پرتاب می شود. اگر شما به آن ها خیلی نزدیک باشید و فرد دیگر مبتلا به ویروس باشد، این ذرات ریز که حاوی ویروس COVID-19 هستند از طریق تنفس به بدن تان وارد می شوند.

از تماس دست ها با چشم ها، بینی و دهان خودداری کنید
از تماس دست ها با چشم، بینی و دهان بپرهیزید.

چرا؟ دست ها با سطوح مختلفی در تماس هستند و ممکن است ویروس را جذب کنند. زمانی که دست ها به ویروس آلوده شدند، به راحتی می توانند ویروس را به چشم ها، بینی و دهان انتقال دهند و از این طریق ویروس وارد بدن شما شده و شما را بیمار کند.

بهداشت تنفسی را تمرین کنید
مطمئن شوید که شما و اطرافیان تان بهداشت تنفسی را رعایت می کنند. بهداشت تنفسی به معنی پوشاندن دهان و بینی با داخل آرنج یا دستمال کاغذی هنگام عطسه و سرفه و دور انداختن دستمال به سرعت است.

چرا؟ قطرات ریزی که با عطسه و صرفه از دهان و بینی ما خارج می شوند، ویروس را گسترش می دهند. با رعایت نکات بهداشتی تنفسی، می توانید از اطرافیان خود در برابر ویروس هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونای جدید COVID-19 محافظت کنید.

اگر علائم کرونا را دارید با مراجع مربوطه تماس بگیرید
در صورتی که احساس ناخوشی می کنید در خانه بمانید. اگر علائمی مانند سرفه و تنگی نفس را در خود احساس کردید به پزشک مراجعه کنید، مراجع مربوط را مطلع کنید و از توصیه های متخصصین سلامت مربوطه پیروی کنید.

چرا؟ متخصصین ملی و محلی شما به روزترین اطلاعات در مورد شرایط منطقه شما را دارند. اطلاع دادن به کمک رسان ها کمک می کند که شما را فورا به مراکز درمانی مناسب ارسال کنند. این کار هم برای خودتان بهتر است و هم از انتشار ویروس و عفونت های دیگر جلوگیری کرده اید.

برای پیشگیری ازابتلا به ویروس کرونا از توصیه های مراکز بهداشت پیروی کنید
در مورد جدیدترین اطلاعات و اقدامات در مورد ویروس COVID-19 مطلع باشید و توصیه های مراکز بهداشت یا محل کار خود را در مورد اینکه چطور از خود و دیگران در برابر ویروس COVID-19 محافظت کنید، جدی بگیرید.

چرا؟ مراکز بهداشت هر منطقه به روزترین اخبار در مورد انتشار ویروس COVID-19 در منطقه را دارند و می توانند بهترین منبع برای راهنمایی مردم آن منطقه جهت محافظت از خودشان باشند.

ویروس کرونا از کجا پیدا شد؟
در پایان ماه دسامبر مسؤولان سلامت عمومی چین به سازمان جهانی بهداشت اعلام کردند که ویروس جدید و ناشناخته ای باعث نوعی بیماری با علائمی شبیه به ذات الریه در شهر ووهان شده است. آن ها فورا تشخیص دادند که این ویروس از خانواده ی ویروس کرونا است و به سرعت در حال تکثیر و راه یابی به بیرون از شهر ووهان است.

ویروس کرونا بین تمام حیوانات رایج است و گاهی می تواند با تغییر شکل انسان ها را هم آلوده کند. تا کنون از ابتدای سال ۲۰۰۰ سه نوع دیگر از ویروس کرونا به انسان ها سرایت کرده و باعث شیوع سارس (SARS) در سال ۲۰۰۲ و مرس (MERS) در سال ۲۰۱۲ شده است.

دانشمندان فکر می کنند که این ویروس جدید هم از ابتدای ماه دسامبر توانایی انتقال به انسان ها را پیدا کرده است. به نظر می رسد که ویروس در ابتدا در یک بازارچه ی غذاهای دریایی در شهر ووهان پیدا شده و سپس از آنجا به نقاط دیگر پخش شده است. اما یکی از آزمایش ها روی بیماری نشان می دهد که اولین فردی که به بیماری کرونا مبتلا شده، هیچ ارتباطی با بازارچه نداشته است. محققان هنوز در حال پیگیری منبع اصلی بیماری هستند.

نوع حیوانی که ویروس از آن به انسان منتقل شده نیز همچنان برای محققان روشن نیست. یک تیم تحقیقاتی در چین گزارشی منتشر کردند که طی آن گفته شده بود طبق کدهای ژنتیکی این ویروس ممکن است که بیماری از مار به انسان رسیده شده باشد. البته محققان درباره ی صحت این نتیجه گیری مطمئن نیستند. آزمایش های دیگری که روی ژنتیک ویروس جدید انجام شد نشان داد که توالی ژنتیکی این ویروس ۹۶ درصد با ویروس کرونا در خفاش ها یکسان است. ویروس سارس و مرس هر دو از خفاش به انسان منتقل شده اند.

آیا ویروس کرونا همان سارس است؟
ویروس جدید هم از چین شروع شده، اما ویروس سارس نیست. از آنجا که این دو ویروس از یک خانواده هستند، شباهت هایی با یکدیگر دارند اما کرونا یک ویروس کاملا جدید است. البته نقاط مشترک این دو ویروس می تواند به دانشمندان کمک کند تا با استفاده از تجربیاتی که از گذشته دارند برای متوقف کردن این ویروس بهتر عمل کنند.

آیا ممکن است چین باز هم در مورد ویروس دروغ بگوید؟
زمانی که ویروس سارس شیوع پیدا کرد، مقامات چین سعی کردند حقیقت را از بازرسان سازمان جهانی بهداشت مخفی نگه دارند و اطلاعات ناقصی به آن ها بدهند. اما این بار مقامات چین به سرعت سازمان سلامت جهانی را از شیوع ویروس جدید مطلع کردند. همچنین به تیمی از متخصصین حرفه ای سازمان جهانی بهداشت اجازه دادند تا برای رفع مشکل جدید با آن ها همکاری کنند.

وزیر سلامت و خدمات درمانی آمریکا در کنفرانس خبری ضمن اعلام شفافیت مقامات چین در مورد ویروس کرونا، اعلام کرد: «میزان همکاری مقامات چین نسبت به سال ۲۰۰۳ بسیار بیشتر بوده است».

با وجود این، منتقدین و شهروندان چینی نگران این هستند که مقامات چین تعداد بیماران را کمتر از میزان واقعی اعلام و تعداد مرگ ومیر افراد بر اثر ویروس کرونا را با علت ذات الریه طبقه بندی کنند.

ویروس کرونا تا چه اندازه خطرناک است؟
در حال حاضر هیچ کس پاسخ این سوال را نمی داند.

برای مشخص کردن این که بیماری تا چه حد «خطرناک» است، نیاز به اطلاعاتی هم درباره ی وخامت و شدت بیماری و هم درباره ی سرعت و سهولت گسترش آن داریم. متخصصان بیماری های اپیدمی اغلب از این ابزار برای ارزیابی بیماری هایی مانند انواع جدید آنفولانزا و تعیین اقدامات مورد نیاز برای آن ها استفاده می کنند.

در صورتی که بیماری خیلی شدید نباشد (درصد کمی از افراد را بکشد) اما خیلی مسری باشد، باز هم اثرات مخربی خواهد داشت. اگر ویروسی میلیون ها نفر را درگیر کند، حتی اگر درصد کمی از آن ها هم بمیرند، تعداد تلفات باز هم زیاد خواهد بود.

محققان هنوز در تلاش هستند که علائم ویروس کرونا را بشناسند که از چیزی شبیه به علائم سرماخوردگی ساده تا علائم بسیار شدید متغییر است. بر اساس اطلاعات حدود ۲۰ درصد از افراد آلوده به ویروس علائم شدید داشته اند.

در حال حاضر تلفات این نوع جدید از ویروس کرونا حدود ۲ الی ۳ درصد است که البته با ادامه پیدا کردن شیوع ویروس امکان تغییر این درصد وجود دارد؛ در صورتی که تلفات ویروس سارس چیزی حدود ۱۴ الی ۱۵ درصد بود. اکثر تلفات ویروس کرونا تا کنون افراد پیر بوده اند که مشکلات سلامتی دیگری مثل بیماری های قلبی، فشار خون و دیابت داشتند. طبق آمار این گروه از افراد بیش از دیگران در خطر مرگ بر اثر بیماری هایی مثل آنفولانزا هستند.

هنرستان کمال دانش در رشته کامپیوتر و رشته حسابداری با بهترین کادر تدریس هر ساله رتبه قابل قبولی در کنکور را دارد.

سرعت پخش ویروس تا چه اندازه است؟
در حال حاضر هنوز سرعت احتمال انتشار ویروس مشخص نیست. در چین افراد بیمار از ابتدای ماه ژانویه این بیماری را به صورت شخص به شخص به دیگران انتقال می داده اند. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده حداقل برای چهار مرحله یک زنجیره ی پایدار از انتقال بیماری بین افراد وجود داشته است؛ یک نفر (احتمالا از طریق حیوان) بیمار می شده، ویروس را به شخص دیگری انتقال می داده و او هم  آن را به شخص دیگری انتقال می داده است. موارد گزارش شده در کشورهای دیگر مثل آمریکا، آلمان، ژاپن و ویتنام هم از طریق افراد دیگر به ویروس کرونا مبتلا شده اند و نه با سفر مستقیم به چین.

شواهد اولیه نشان می دهد این ویروس هم همانند سایر انواع ویروس کرونا از طریق تماس نزدیک با افراد آلوده و هنگام عطسه یا سرفه فرد آلوده انتقال پیدا می کند.

اما مقامات چین اعلام کرده اند مواردی وجود داشته که افراد آلوده به ویروس حتی قبل از این که علائم بیماری را نشان دهند ویروس را به دیگران انتقال داده اند. علاوه بر این، نامه ای که به ژورنال پزشکی نیوانگلند ارسال شده است موردی در آلمان را توضیح می دهد به نظر می رسد در آن افرادی که احساس مریضی نمی کرده اند ویروس را به دیگران انتقال داده اند.

طبق تخمین های اولیه ی محققین سازمان جهانی بهداشت، هر فرد مریض به طور متوسط بین ۱٫۴ تا ۲٫۵ نفر دیگر را آلوده می کند. طبق تخمین تیم های تحقیقات دیگری هر فرد بیمار به طور میانگین ۲ تا ۳ نفر دیگر را آلوده می کند.

چطور می توانیم از خودمان در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟
بر اساس چیزی که تا این لحظه می دانیم، با رعایت نکات بهداشتی پیشگیری از آنفولانزا می توانید از خودتان در برابر ویروس کرونا هم محافظت کنید. این نکات شامل شستن دست ها، پوشاندن دهان هنگام عطسه و سرفه و دور ماندن از افراد بیمار است.

چین چه اقداماتی برای جلوگیری از ویروس انجام می دهد؟
در ۲۲ ژانویه مقامات چین در ووهان فعالیت تمام وسایل نقلیه ی شهری، اتوبوس ها، مترو و حتی پرواز ها و قطارهایی که به خارج از شهر رفت و آمد داشتند را قطع کردند. آن ها همچنین در نظر دارند همین عملیات را برای ۱۵ شهر دیگر انجام دهند.

ویروس کرونا چه تاثیری روی کسب و کار در چین می گذارد؟
بسیاری از شرکت های هواپیمایی آمریکایی، انگلیسی و کانادایی بخشی یا تمام پروازهای خود از مقصد چین و به مقصد چین را لغو کرده اند. کمپانی های تکنولوژی مانند اپل حتی قبل از این که مقامات آمریکا هشدار بدهند، سفر کردن به چین را برای کارکنان خود محدود کردند. شرکت ال جی کره ی جنوبی نیز سفر به چین را به طور کل ممنوع کرده است و فیسبوک و ریزر هم از کارکنان خود که اخیرا به چین سفر کرده بودند درخواست کرده تا از خانه کار کنند و به محل کار نیایند.

شرکت تایوانی فاکس کان که در چین کارخانه دارد و لوازم الکترونیک شرکت هایی مثل اپل را تهیه می کند اعلام کرده است ویروس تاثیری روی تولیدات آن ها نخواهد داشت. اما از آنجایی که چین به طور رسمی تعطیلات سال نوی جدید چینی را جهت جلوگیری از انتشار ویروس افزایش داده است، برنامه ی تولید محصولات احتمالا به تعویق خواهد افتاد.

منبع: دیجی کالا مگ

           شش راه ساده برای قبولی در کنکور کارشناسی و یا حتی کنکور کارشناسی ارشد ، یک نسخه ی کوتاه اما معجزه گر است برای کسانی که می خواهند در کنکور امسال گوی موفقیت را از رقیبانشان بربایند.
           باهوش تر شدن در رسیدن به آرزوها و موفقیت هایتان بسیار موثر است. برای باهوش تر شدن خودتان فقط روزانه یک ساعت وقت گذاشته و چند تکنیک ساده را انجام دهید.
           گاهی با دوستان افسرده و غمگین مواجه می شویم یا بهتر بگوییم متوجه می شویم که یکی از دوستانمان دچار افسردگی شده است و برای ادامه زندگی به مشکل برخورده است در چنین شرایط وظیفه ما در قبال دوست افسرده مان چیست؟ چطور می توانیم به او کمک کنیم تا دوباره به میل زندگی و زندگی کردن باز گردد ؟ در ادامه این بخش از نمناک راه کارهایی موثر برای کمک به دوست افسرده مطرح شده است
           نقاشی کشیدن برای کودکان فرآیندی طبیعی بوده که همراه با لذت انجام می ‎شود. این نقاشی ها به منظور بیان احساسات کودکان انجام می ‎شوند زیرا آن ها قادر به بیان احساسات مختلف خود از طریق صحبت کردن نیستند. آن ها ترس ها، شادی ها، رویا ها، امید ها و کابوس های خود را با نقاشی کشیدن بیان می ‎کنند و همچنین دیدگاه خود نسبت به جهان پیرامون شان را به این طریق به شما نشان می ‎دهند.
           بخشی از مغز کورتیزول را کنترل می کند و باعث احساس سرحالی می شود. در صورت عدم وجود کورتیزول، احساس خواب آلودگی در افراد ایجاد می شود. کافئین موجود در قهوه نیز دقیقا همین عملکرد را در بدن دارد. این مقاله ۲۵ مزیت جالب نوشیدن قهوه در ابتدای صبح را بر اساس جدیدترین پژوهشهای متخصصین بیان می کند.