هنرستان فنی و حرفه ای کمال دانش

info@kamaledanesh.ir

0098-21-77208610

۱۳۹۹ چهارشنبه ۶ فروردين

در برخورد با بسیاری از اطرافیان تان یا هنگام گشت وگذار در شبکه های اجتماعی و دنیای مجازی، شاید گاهی احساس کنید که همه اعتماد به نفس دارند به غیراز شما. اما این احساس درست نیست. حتی موفق ترین افراد هم ممکن است گاهی با کمبود اعتماد به نفس دست و پنجه نرم کنند. در چنین مواردی، وجه تمایز افراد موفق آن است که آنها با مشکلات مربوط به اعتمادبه نفس آشنا هستند و در برخورد با چنین وضعیت هایی راهکارهای مناسبی را در پیش می گیرند.

افراد موفق از علت عدم اعتمادبه نفس خود آگاه هستند و به سرعت آن را شناسایی می کنند. افراد موفق از خود واقعی شان فراری نیستند و یکی از عادت های رفتاری آنها اعتمادبه نفس است.

رشته کامپیوتر حسابداری معماری انیمیشن (پویا نمایی) گرافیک

احساس عدم اعتمادبه نفس از شایع ترین احساساتی است که ممکن است به شما دست بدهد. همه افراد این احساس را تجربه می کنند و هیچ کس از این احساس در امان نیست. مشکل عدم اعتمادبه نفس گاهی چنان حاد و شدید می شود که فرد همواره درگیر ایجاد اعتماد به نفس در خود است و این رفتار به هیچ وجه نشانه خوبی نیست.

قابل توجه اولیای هنرجویان هنرستان رشته کامپیوتر و هنرجویان هنرستان رشته حسابداری با مقاله (افراد موفق برای حفظ اعتماد به نفس خود چه می کنند) با شما هستیم.

ما در دنیایی زندگی می کنیم که پر از تبلیغات پرزرق و برق اما دروغین است و شبکه های اجتماعی آن پر از تصاویر لحظات شاد و بی دردسر دیگران است، این احساس که همه به جز شما اعتمادبه نفس دارند کاملا قابل توجیه است. زمانی که به زندگی افراد موفق فکر کنید، این تبلیغات دروغین بیشتر نمایان می شوند. تصور بسیاری از ما این است که اعتمادبه نفس، خودبه خود، با رسیدن به سطح معینی از پول و ثروت، قدرت و اعتبار به وجود می آید. این باور اشتباه است. افراد موفق نیز به اندازه افراد عادی با مشکلات مربوط به اعتمابه نفس روبه رو می شوند. چون وقتی شما واقعا موفق هستید از دایره آسایش خود خارج می شوید و کارهایی انجام می دهید که ممکن است موجب هراس شما شوند و تمام این مسائل به تدریج در شما عدم اعتمادبه نفس به وجود می آورند.

تفاوت افراد موفق با دیگران این است که آنها عادت دارند با مشکل عدم اعتمادبه نفس روبه رو شوند و به همین دلیل، برای غلبه بر این مشکل، آمادگی بیشتری در مدیریت اوضاع و به کارگیری ابزار های در دسترس دارند. در این مقاله، برخی از این استراتژی ها و ابزارها را معرفی می کنیم. شما هم می توانید در مواقعی که اعتمادبه نفس ندارید، با الگوبرداری از افراد موفق، از این راهکارها کمک بگیرید.

1. از علل عدم اعتمادبه نفس خود آگاه هستند و خیلی سریع می توانند علت اصلی را شناسایی کنند
بسیاری از افراد هنگامی که دچار کمبود اعتمادبه نفس می شوند نمی توانند تشخیص دهند که دقیقا چه چیز باعث بروز این احساس در آنها شده است. اما افراد موفق به خوبی علل کمبود یا عدم اعتمادبه نفس خود را می شناسند و زمانی که در چنین موقعیت هایی قرار می گیرند خیلی سریع علت را تشخیص می دهند. به عنوان مثال، شخصی به خوبی می داند زمانی که دیگران منظورش را به درستی متوجه نمی شوند او ناراحت می شود. بنابراین، به جای اینکه اجازه دهد احساسات منفی ساعت ها یا حتی روزها او را رنج دهند، به سرعت علت را تشخیص می دهد و به این نتیجه می رسد که بی توجهی بقیه چیزی از ارزش واقعی او کم نخواهد کرد. پس در عرض ۱۰ دقیقه اعتمادبه نفس و انرژی خود را بازمی یابد و به حالت عادی برمی گردد.

راهکار
برای شناخت هرچه بهتر احساسات خود و راهکارهای رویارویی با آن از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

2. در موقعیتی که آداب ورسوم آنها را وادار می کند که خودشان نباشند، مقاومت می کنند

رشته کامپیوتر حسابداری معماری انیمیشن (پویا نمایی) گرافیک

زمان هایی که موقعیت شما را مجبور می کند خودتان نباشید، اعتمادبه نفس شما کم می شود و خودتان را گم می کنید. افراد موفق به این آسانی ها تابع موقعیت و رسوم رایج نمی شوند. به عنوان مثال، گاهی برای پذیرفته شدن در یک جمع، مجبور می شوید کارهایی را انجام دهید که از خود واقعی شما فاصله دارد. شاید بسیاری از شما این احساس ناخوشایند را تجربه کرده باشید. هرچه بیشتر خودتان را بشناسید و به آنچه هستید ایمان داشته باشید، با اعتمادبه نفس بیشتری از گروه ها یا موقعیت هایی که خود واقعی شما را نمی خواهند و آن را بی ارزش می شمارند فاصله می گیرید.

راهکار
منطقه نبوغ خود را با کمک یک فرد متخصص شناسایی کنید. منطقه نبوغ همان ذات اصلی و خود واقعی شماست: رفتارهایی که از درون شما سرچشمه می گیرند، نه آنچه به شما آموزش داده شده است. برای شناخت هرچه بهتر خود مقاله و کتاب بخوانید یا از کسی کمک بگیرید. این روش ها به شما کمک می کنند تا خودتان باشید و از افراد، مکان ها یا موقعیت های شغلی که خود واقعی شما را نمی خواهند دوری کنید. شناخت صحیح از خودتان، سریع ترین راه برای موفق شدن در این مسیر است.

هنرستان کمال دانش در رشته کامپیوتر و رشته حسابداری با بهترین کادر تدریس هر ساله رتبه قابل قبولی در کنکور را دارد.

3. اعتمادبه نفس عادت آنهاست

رشته کامپیوتر حسابداری معماری انیمیشن (پویا نمایی) گرافیک

افراد موفق خوب می دانند که نابرده رنج گنج میسر نمی شود و تنها راه رسیدن به آنچه می خواهند تلاش مداوم است. به دست آوردن اعتمادبه نفس هم از این قاعده مستثنی نیست. برای به دست آوردن اعتمادبه نفس باید آن را به جزئی از زندگی خود تبدیل کنید. اعتمادبه نفس را کسی به شما آموزش نمی دهد. با داشتن اعتمادبه نفس، به جای اینکه به ترس اجازه دهید سکان زندگی تان را در اختیار بگیرد خود شما موانع سخت زندگی را کنار خواهید زد. اعتمادبه نفس یعنی به خودتان، هرکه باشید، ایمان داشته باشید و باور کنید که خود شما از پس هر مشکل و مانعی برمی آیید.

راهکار
از همین لحظه تمرین کنید که خودتان را باور داشته باشید (خودباوری). پیام های منفی را که دائم به خود القا می کنید پیدا کنید. یک یا دو مورد از این پیام ها را پیدا کنید و خلاف آن را روی کاغذ بنویسید. از همین لحظه، پیام های مثبت روی کاغذ را هرروز با خودتان تکرار کنید. تکرار این کار باعث می شود که این پیام ها به باور شما تبدیل شوند. ابن تمرین اساس ایجاد اعتمادبه نفس است. نادیده گرفتن پیام های منفی و تکرار شکل مثبت این پیام ها را فراموش نکنید. هر فردی باارزش است و اگر شما ارزش واقعی خود را باور کنید اعتماد به نفس نیز به دنبال آن خواهد آمد.

منبع: مجله اینترنتی چطور

           آیا فرزند شما می‌تواند این کارها را انجام دهد؟ مثلا شناسایی احساسات یا تماس گرفتن در زمان درست و یاحتی تهیه فهرست خرید؟ اگر هنوز فرزند شما حتی یکی از این کارها را انجام نمیدهد این مقاله حتما مطالعه کنید.
           همه ما به دنبال زندگی شادتر هستیم. وقتی شاد هستیم، دنیا بر وقف مرادمان می ­شود و همه اتفاق­های خوب برایمان رخ می ­دهد. در حقیقت احساس خوشحالی باعث می­ شود شما احساس خوبی نسبت به خودتان و محیط اطرافتان داشته باشید.
           زندگی بالا و پایین دارد. فرقی نمی کند که مادری آرزومند باشید که چشم به آینده فرزندانش دارد، کارمندی سخت کوش در انتظار ترفیع رتبه یا کسی که به تازگی عزیزی را از دست داده است؛ همه ما در گذر از دشواری ها نیازمند امید هستیم. برای رسیدن به امید باید از منطقی بودن بیش از اندازه دست بردارید. ما باید به راستی بپذیریم که رویدادها و فرصت های بهتری در پیش روی مان هستند. حتی اگر اوضاع به خوبی پیش نمی رود، باید در پس ذهن مان باور داشته باشیم که داستان ما فراتر از این است
           اگر فکر می کنید بعضی آدم ها خلاق به دنیا می آیند و شما از چنین موهبتی بی بهره هستید، اشتباه می کنید. برخی آدم ها خلاق ترند، چون خلاقیت را در خود پرورش می دهند. درحقیقت، کارشناسان معتقدند خلاقیت از اساس مهارتی آموختنی است. پس مانند هر مهارت دیگر، باید با تمرین و کوشش خلاق بودن را یاد بگیرید. خواستن کافی نیست و برای خلاق بودن باید هرروز تلاش کنید و خودتان را به سوی افکار نو و ایده های روشن سوق دهید
           «چطور به اینجا رسیدم، چطور ممکن است چنین گندی زده باشم؟!» این مکالمات ذهنی، برای خیلی از ما پیش آمده است. همه‌ ما اشتباهاتی مرتکب شده ایم و تصمیم های غلطی گرفته ایم که گاهی پیامدهای پرهزینه ای داشته اند. خودبخشودگی یا بخشیدن خودمان، به این معنی است که بتوانیم خودمان را به خاطر این اشتباهات و تصمیم های غلط ببخشیم