هنرستان فنی و حرفه ای کمال دانش

info@kamaledanesh.ir

0098-21-77208610

۱۴۰۳ يکشنبه ۲ ارديبهشت

دکتر یوکسین سان، روانشناس مستقر در سیاتل، در توصیف کمال گرایی می گوید کمال گرایی به این معنا نیست که در هر زمینه ای بهترین باشید. کمال گرایی این احساس است که هرگز به اهداف خود نمی رسید و هرگز احساس نمی کنید به اندازه کافی خوب هستید. با این افکار ممکن است ندایی از درون خود بشنویم که ما را سرزنش و تحقیر می کند.

به گزارش زومیت، کمال گرایی به قدری فراگیر است که آزمونی به نام مقیاس کمال گرایی چندبعدی برای اندازه گیری آن وجود دارد. به گزارش نیویورک تایمز، پژوهشگران با بررسی نحوه پاسخ دانشجویان به سوالات مقیاس مذکور در طول زمان متوجه شدند میزان کمال گرایی در دهه های اخیر افزایش یافته است.

نوع کمال گرایی با بیشترین افزایش یعنی کمال گرایی القاشده توسط جامعه، ریشه در این باور دارد که دیگران از شما انتظار دارند کامل باشید. جوانان امروزی که در آزمون ارزیابی کمال گرایی شرکت می کنند، نسبت به افرادی که دهه ها پیش در آن شرکت کرده اند، معمولا نمره بیشتری می گیرند.

قابل توجه اولیای هنرجویان هنرستان رشته کامپیوتر و هنرجویان هنرستان رشته حسابداری با معرفی (چگونه از دام کمال گرایی رها شویم؟) با شما هستیم.

ممکن است دلایل مختلفی برای افزایش کمال گرایی در میان جوانان وجود داشته باشد: افزایش انتظارات والدین، فشار مدرسه، فراگیر شدن تاثیر رسانه های اجتماعی و تبلیغات.

این احساس که به قدر کافی خوب نیستم یا شرایط زندگی من کافی نیست، تردمیل بی توقفی را ایجاد می کند که در آن هیچ لذتی در موفقیت احساس نمی شود و حجم زیادی انتقاد از خود وجود دارد.

کارشناسان می گویند اقدامات کوچکی وجود دارد که می توانید برای کنترل منتقد درونی خود انجام دهید.

از افکار خود فاصله بگیرید
اتان کراس، استاد روانشناسی در دانشگاه میشیگان و نویسنده کتاب «پچ پچ: چرا صدای درون سر ما مهم است و چگونه آن را مهار کنیم؟» می گوید فرایندی به نام «فاصله گیری» اولین خط دفاعی دربرابر افکار منفی است.

فاصله گیری راهی برای کاهش پچ پچ های درونی ما است. برای مثال، اگر در نیمه های شب چیزی شما را عذاب می دهد، به ماشین سفر در زمان ذهنی خود بپرید و با خود فکر کنید فردا صبح درمورد این موضوع چه احساسی دارید؟ اضطراب اغلب در نور روز خفیف تر می شود.

نکته بعدی فکر کردن به آینده دورتر است. آیا این واقعیت که در طول سخنرانی امروز خود چند بار اشتباه کرده اید، واقعا سه ماه بعد اهمیتی خواهید داشت؟

راه دیگر برای تمرین فاصله گرفتن این است که هنگام فکر کردن درمورد چیزی که شما را ناراحت می کند، از زبان اول شخص استفاده نکنید. به جای اینکه بگوییم: «باورم نمی شود آن اشتباه را مرتکب شدم. کار احمقانه ای بود»، بهتر است بگویید: «کریستینا! تو اشتباه کردی و اکنون به خاطر آن اشتباه احساس بدی داری. اما قرار نیست همیشه این احساس را داشته باشی و اشتباه تو را خیلی از افراد دیگر هم بارها مرتکب شده اند.»

دکتر کراس در پژوهش های خود متوجه شد وقتی مردم به جای کلمه من از واژه های تو یا نامشان استفاده می کنند، حالتی پیش می آید که گویی تماشاگری بی طرف هستند. این امر به گفتگوی درونی منجر می شود که سازنده تر و مثبت تر از گفتگوی افرادی است که به صورت اول شخص با خود صحبت می کنند.

چیزی را که به اندازه کافی خوب است، قبول کنید
دکتر توماس کوران، دانشیار روانشناسی در مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن در کتابی با عنوان تله کمال گرایی به راه های مقابله با کمال گرایی می پردازد. او می گوید وقتی کمال گرایی وجود داشته باشد، این احساس را دارید که هیچ چیزی کافی نیست. او توصیه می کند در مقابله با کمال گرایی سعی کنید آنچه را که به اندازه کافی خوب است، بپذیرید و به خود آزادی بدهید.

زمانی دکتر کوران به شدت غرق کار شده بود و حتی شب ها دست از کار نمی کشید، اما پس از تولد پسرش ساعات کاری خود را کم کرد و این امر برای او رهایی بخش بود. به گفته ی او، تصمیمات گذشته اش ناشی از نیازی پراضطراب برای بهتر کردن خود بود. وی اکنون روی چیزهایی تمرکز می کند که برای او شادی، هدف و معنا به ارمغان می آورد.

خوددلسوزی را تمرین کنید
به طورکلی، کمال گرایی معمولا نوعی استراتژی بقا است و مانند زره ای است که آن را بر تن می کنید. بنابراین، به دلیل داشتن تمایلات کمال گرایی خود را سرزنش نکنید. اگر می توانید از کمال گرایی برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید اما اجازه ندهید موجب آزار شما شود. در شرایطی که خودتان نمی توانید بار کمال گرایی را از روی دوش خود کم کنید و آن را کم کم رها کنید، بهتر است از متخصص سلامت روان کمک بگیرید.

منبع: عصر ایران

           چرا وقتی از خواب بیدار می شویم با اینکه استراحت کافی کرده ایم، باز هم احساس خستگی می کنیم؟ چرا اگر مجبور نبودیم که برخیزیم، حتماً چند ساعت دیگه می خوابیدیم؟
           پسر نوجوان شما با پدرش زیاد درگیر می شود و صدای دو رگه اش را بلند می کند؟ دختر نوجوان تان دائم جلوی آینه با جوش های صورت اش ور می رود، بیشتر اوقات گوشی به دست خودش را در اتاقش حبس می کند، و تا شما یک کلمه می گویید، در اتاقش را می کوبد و قهر می کند؟خونسرد باشید، همه ی این رفتارها طبیعی اند...
           کمال‌گرایی در میان جوانان به شدت افزایش یافته است، اما کارشناسان می‌گویند روش‌هایی برای اجتناب از آن وجود دارد.
           اما چگونه؟​ اندکی دقت در تمام هنرهای ایرانی نشان دهنده این موضوع است که هنر درمانی تنها به چند رشته هنری محدود نمی شود و شاید بسیاری از هنرها امکان درمان بیماری های روحی و روانی را برای بیماران فراهم کنند.
           والدین نباید در تربیت کودک خود نگران حرف مردم باشند. قربانی کردن فرزندتان بخاطر دیگران، شخصیت و آینده کودک شما را تخریب می کند. برای داشتن کودکی مستقل و قدرتمند در آینده باید از همین امروز دست به کار شوید زیرا نحوه برخورد والدین با کودکان ارتباط مستقیمی با تربیت آنان دارد.