هنرستان فنی و حرفه ای کمال دانش

info@kamaledanesh.ir

0098-21-77208610

شما اینجا هستید: خانه » معرفی کتاب » پوآرو در ایران »
۱۳۹۸ شنبه ۱ تير

کتاب پوآرو در ایران نوشته‌ی محمود توانا، داستانی عجیب و تاریخی مربوط به دوران آغازین سلطنت محمدرضا شاه پهلوی است.

از اینکه محمدرضا شاه پهلوی (آخرین پادشاه ایران) و هرکول پوارو (کاراگاه معروف زاده ذهن خانم آگاتا کریستی نویسنده نام آشنای انگلیسی) در چه زمانی با یکدیگر آشنا شدند، اطلاع موثقی در دست نیست.

قابل توجه هنرجویان هنرستان رشته کامپیوتر و هنرجویان هنرستان رشته حسابداری با معرفی کتاب (پوآرو در ایران) با شما هستیم.

هنرستان رشته کامپیوتر معرفی کتاب

بر اساس شنیده‌ها، اولین ملاقات این دو نفر در کالج له روزه سوئیس محل تحصیل محمدرضاشاه و در زمان ولایتعهدی او اتفاق افتاده است. گویا وقتی پوآرو برای پیگیری پرونده یک قتل، برای تحقیق از فردی به آن جا رفته بود، به صورتی کاملا تصادفی با ولیعهد ایران هم، ملاقات می‌کند. ارنست پرون پسر باغبان کالج، که بعدها یکی از دوستان نزدیک محمدرضا پهلوی شد بارها در مجالس خصوصی، این ماجرا را تعریف می‌کند.

پس از آن دیدار، دوستی عمیقی بین شاه و پوآرو تشکیل می‌شود که مدت‌های زیادی هم از طریق نامه‌نگاری با هم در ارتباط بودند. نامه‌هایی که به 2 زبان ابتدا به فرانسه و سپس به فارسی نوشته شد. صمیمت پوآرو نسبت به محمدرضا آن‌قدر زیاد بود که پوآرو مجبور به یادگیری فارسی شد تا راحت‌تر با شاه در ارتباط باشد.

داستان مهیج و عجیبی که در کتاب poirot in iran نوشته شده‌، مربوط به روزگار تلخی است که ایران، پس از پایان جنگ جهانی دوم به دلیل اشغال کشورهای بیگانه در آن قرار داشته‌. گرچه مورخان بسیاری به اتفاقات آن هنگام پرداخته‌اند؛ اما حوادث ذکر شده در این کتاب به دلیل نامعلوم از دید ایشان مخفی مانده و در هیچ کجا اشاره‌ای به آن‌ها نشده است.

داستان پوآرو در ایران بر اساس مصاحبه با شخصیت‌های اصلی داستان و شاهدان عینی نوشته شده و حتی از گزارش روزنامه‌های داخلی و خارجی هم تا حدودی استفاده شده است. می‌توان گفت در این کتاب گوشه پنهانی از تاریخ معاصر کشور عزیزمان را می‌خوانیم.

هنرستان کمال دانش در رشته کامپیوتر و رشته حسابداری با بهترین کادر تدریس هر ساله رتبه قابل قبولی در کنکور را دارد.

بخشی از متن کتاب
عصر یک روز بهاری، به محض ورود پوآرو به دفتر کارش در لندن، خانم منشی نامه‌ای به او داد. چنان که او می‌گفت گویا پسربچه‌ای آن را به داخل صندوق دریافت نامه‌ها انداخته و گریخته بود. روی پاکت هیچ گونه آدرسی از فرستنده و یا تمبر و مهر پست خانه به چشم نمی‌خورد تا بتوان محل ارسالش را دریافت. فقط در بالای آن به انگلیسی تایپ کرده بودند، به دست موسیو پوآرو برسد. پوآرو نامه را گرفت و وارد اتاق کارش شد.

داخل پاکت، کاغذ کوچکی حاوی پیام قرار داشت: هرکول عزیز! اینجا خبرهایی هست که نمی‌توانیم جزئیات آن را در نامه برایت بنویسم. احساس می‌کنم اتفاق‌های بدی در حال رخ دادن است. نیاز به کمکت دارم. امیدوارم به زودی تو را در خانه‌ام ببینم. اگر به دیدنم آمدی، خوشحال می‌شوم که یک جعبه شکلات برایم بخری. بسیار مراقب خودت باش.

منبع: کتابراه

           همه ما به دنبال زندگی شادتر هستیم. وقتی شاد هستیم، دنیا بر وقف مرادمان می ­شود و همه اتفاق­های خوب برایمان رخ می ­دهد. در حقیقت احساس خوشحالی باعث می­ شود شما احساس خوبی نسبت به خودتان و محیط اطرافتان داشته باشید.
           زندگی بالا و پایین دارد. فرقی نمی کند که مادری آرزومند باشید که چشم به آینده فرزندانش دارد، کارمندی سخت کوش در انتظار ترفیع رتبه یا کسی که به تازگی عزیزی را از دست داده است؛ همه ما در گذر از دشواری ها نیازمند امید هستیم. برای رسیدن به امید باید از منطقی بودن بیش از اندازه دست بردارید. ما باید به راستی بپذیریم که رویدادها و فرصت های بهتری در پیش روی مان هستند. حتی اگر اوضاع به خوبی پیش نمی رود، باید در پس ذهن مان باور داشته باشیم که داستان ما فراتر از این است
           اگر فکر می کنید بعضی آدم ها خلاق به دنیا می آیند و شما از چنین موهبتی بی بهره هستید، اشتباه می کنید. برخی آدم ها خلاق ترند، چون خلاقیت را در خود پرورش می دهند. درحقیقت، کارشناسان معتقدند خلاقیت از اساس مهارتی آموختنی است. پس مانند هر مهارت دیگر، باید با تمرین و کوشش خلاق بودن را یاد بگیرید. خواستن کافی نیست و برای خلاق بودن باید هرروز تلاش کنید و خودتان را به سوی افکار نو و ایده های روشن سوق دهید
           «چطور به اینجا رسیدم، چطور ممکن است چنین گندی زده باشم؟!» این مکالمات ذهنی، برای خیلی از ما پیش آمده است. همه‌ ما اشتباهاتی مرتکب شده ایم و تصمیم های غلطی گرفته ایم که گاهی پیامدهای پرهزینه ای داشته اند. خودبخشودگی یا بخشیدن خودمان، به این معنی است که بتوانیم خودمان را به خاطر این اشتباهات و تصمیم های غلط ببخشیم
           کنکور یکی از مهم ترین آزمون های زندگی هر فرد و جزو خاطرات فراموش نشدنی عمر تحصیلی او به حساب می آید. در واقع کنکور را می توان ثمره 12 سال تحصیل در کلاس درس دانست که بخشی از زندگی و آینده فرد را رقم می زند و در این بین نکته مهم و قابل توجه، چگونگی استفاده از این فرصت و تبدیل آن به نقطه عطفی برای رسیدن به موفقیت است.