هنرستان فنی و حرفه ای کمال دانش

info@kamaledanesh.ir

0098-21-77208610

۱۳۹۹ يکشنبه ۲۵ خرداد

زندگی بالا و پایین دارد. فرقی نمی کند که مادری آرزومند باشید که چشم به آینده فرزندانش دارد، کارمندی سخت کوش در انتظار ترفیع رتبه یا کسی که به تازگی عزیزی را از دست داده است؛ همه ما در گذر از دشواری ها نیازمند امید هستیم. برای رسیدن به امید باید از منطقی بودن بیش از اندازه دست بردارید. ما باید به راستی بپذیریم که رویدادها و فرصت های بهتری در پیش روی مان هستند. حتی اگر اوضاع به خوبی پیش نمی رود، باید در پس ذهن مان باور داشته باشیم که داستان ما فراتر از این است. اگر نسبت به آینده ناامید هستید، در این مطلب به شما ۱۰ گام را معرفی می کنیم که به ریشه های امید در شما جان می بخشند.

رشته کامپیوتر حسابداری معماری انیمیشن (پویا نمایی) گرافیک

۱. به خودتان ارج بنهید
اگر در احساسات غرق شده اید و حس ناامنی آزارتان می دهد، باید توقف کنید و راهی برای مراقبت از خودتان پیدا کنید. پیاده روی، صحبت با دوستی صمیمی، سفری کوتاه، گوش دادن به موسیقی، مدیتیشن یا نوشتن، همگی می توانند به شما کمک کنند. به عبارتی هر کاری که کمک می کند تا شما به وضعیت عادی برگردید و به تعادل برسید، سودمند است.

هر پیشرفتی را هرقدر کوچک ارج بنهید. هر گامی که برمی دارید ارزشمند است و شما را به رویاهایتان نزدیک تر می کند. با تنفس عمیق و آگاهانه و قدردانی از آنچه در جریان است، بر حال تمرکز کنید.

۲. اهداف و چشم اندازتان را بازنگری کنید
اگر به مانعی سخت برخورده اید، بد نیست اهداف و چشم اندازتان را بازنگری کنید. با جزئیات اهدافی را که تعیین کرده اید مشخص و به خودتان یادآوری کنید که چه چیز در آغاز باعث شد تا چنین هدفی را برای خودتان تعیین کنید. برای مثال اگر می خواهید وزن کم کنید، آیا به دلیل دستور پزشک است یا اینکه می خواهید سالم تر باشید؟

قابل توجه اولیای هنرجویان هنرستان رشته کامپیوتر و هنرجویان هنرستان رشته حسابداری با مقاله (اگر از آینده ناامید هستید این کارها را انجام دهید) با شما هستیم.

نکته کلیدی این است که برای خودتان اهدافی تعیین کنید که به شما انگیزه می دهند و خود را متعهد به پیگیری آنها می دانید. این اهداف همگی زیر چتر چشم انداز به هم مرتبط می شوند؛ چشم اندازی که برای مقابله با موانع به شما نیرو می بخشد.

برای خودتان صفحه چشم انداز تهیه کنید یا توصیفی با جزئیات دقیق از آنچه می خواهید به آن برسید، بنویسید.

۳. انتظارات تان را مدیریت کنید
یکی از دلایل از دست دادن انگیزه، تعیین انتظارات دور از دسترس است. بیشتر وقت ها بزرگ ترین ناامیدی ها ناشی از در نظر گرفتن اهداف غیرواقعی است. منظور از غیرواقعی لزوما این نیست که نمی توانید به آن اهداف دست یابید، بلکه شاید برای دستیابی به آنها به زمان و منابع بیشتری نیاز دارید.

برای مثال، وقتی به تازگی کسب وکارتان را راه انداخته اید، به جای فکر کردن به سود چندصد میلیونی، بر همخوانی هزینه ها و درآمدها و بهبود عملکردتان تمرکز کنید. به ویژه در مراحل آغازین، اهداف روشن، مثبت و قابل کنترل تعیین کنید. انتظارات منطقی که دستیابی به آنها ساده است، شما را به دامه مسیر تشویق می کنند.

۴. برنامه جایگزین داشته باشید
همیشه ممکن است طرح و برنامه تان آن طور که انتظار داشتید، پیش نرود. پذیرش احتمال شکست بدون حس سرخوردگی دشوار است. اما بدانید که داشتن برنامه جایگزین یا همان نقشه ب، به کنار آمدن با احتمال شکست کمک چشمگیری می کند.

نقشه ب، مانند چتر نجاتی ست؛ هنگامی که اوضاع به هم می ریزد به کمک تان می آید. برای تهیه طرح جایگزین، باید بدانید چه چیز طرح قبلی را دچار مشکل کرده است. چه مواردی را می توانید به گونه ای متفاوت انجام دهید؟ چه درس هایی گرفته اید و این نکات چگونه در اجرای درست به شما کمک می کنند؟ از دوستان، مشاور یا استادهایتان درخواست بازخورد کنید تا توانایی درک تان بهتر شود.

با وجود طرح جایگزین، پذیرش اینکه شکست نه پایان ماجرا، بلکه انحرافی در مسیر است، ساده تر می شود.

۵. به دنبال منابع انگیزه بخش باشید
امید مانند شعله شمعی ست که بدون نیروی پشتیبانی، سرانجام می سوزد و تمام می شود. ما به عناصری نیاز داریم که امید به آینده را در ما برانگیزند. خوشبختانه روش های زیادی برای انگیزه بخشی وجود دارند. مانند تأیید و تشویق موفقیت های کوچک و یادآوری موانعی که موفق شدیم پشت سر بگذاریم.

همچنین می توانید از کتاب ها، موسیقی، فیلم ها و داستان آدم های مختلف، الهام بگیرید. یکی از منابع الهام بخش وقت گذرانی با نوجوان ها و جوانانی ست که سرشار از خوش بینی هستند. بهترین منبع انگیزه را برای خودتان پیدا کنید.

۶. چشم اندازتان را زیر نظر داشته باشید
امیدواری با وجود چشم اندازی انگیزه بخش از آینده ساده تر است. بنابراین شفاف سازی چشم انداز ضروری است.

هدف گذاری، صفحه چشم انداز و تصویرسازی، فنونی برای شکل دادن به رویاها هستند. با تکرار و تمرین این فنون، چشم انداز ملموس تر و دردسترس تر می شود. درک اهداف باعث می شود آنها واقعی به نظر برسند و به راهنمایی برای تمرکز نیرویمان در جهت پیشروی تبدیل شوند.

۷. حامیان قدرتمند داشته باشید
انسان به عنوان موجودی اجتماعی، به شکلی چشمگیر از حمایت اطرافیان بهره می برد. خانواده و دوستان نخستین حامیان ما هستند، اما می توانیم شبکه اجتماعی مان را گسترش دهیم و تعدادی مشاور، راهنما و مربی مورداعتماد را در آن بگنجانیم. آدم هایی که مایل به شنیدن داستان ما هستند و به چشم اندازی که برای زندگی مان تعریف کرده ایم، باور دارند هم حامیان خوبی هستند.

این آدم ها در دشواری ها و هنگامی که احساس می کنیم توان ادامه مسیر را نداریم، مایه آرامش مان هستند و کمک می کنند دوباره به مسیر اصلی بازگردیم.

۸. آگاه ، مطلع و کنش گرا باشید
بدون دانش و عمل، امید چیزی از فراتر از فریبی روان شناختی نیست! امید باید ما را به سوی کسب دانش درباره خواسته هایمان و برداشتن گام های حساب شده برای درک آنها، پیش براند.

دانش یعنی قدرت؛ دانش و اطلاعات توانایی گرفتن تصمیم های حساب شده را به ما می دهد. دانش باورهای ما را تقویت می کند؛ باور به اینکه آنچه برای پیش روی آگاهانه و دست یابی به اهداف مان لازم داریم، در اختیار ماست.

۹. بر زمان حال تمرکز کنید
امید در ذات، به آینده گرایش دارد و بنابراین باعث می شود افکار ما از زمان حال منحرف شود. فراموش نکنید که نباید زمان بیش ازاندازه صرف برنامه ریزی برای آینده کنید.

هنرستان کمال دانش در رشته کامپیوتر و رشته حسابداری با بهترین کادر تدریس هر ساله رتبه قابل قبولی در کنکور را دارد.

هرچند ما دوست داریم اوضاع بهتر شود، اما باید جریان کنونی زندگی را بپذیریم و با آن کنار بیاییم! این پذیرش باعث آرامش درونی و مانع وابستگی بیش ازاندازه به آینده می شود.

حقیقت مهم این است همه دارایی ما اکنون و زمان حال است، پس باید از آن لذت ببریم!

۱۰. قدردان باشید
قدردانی، احساس گرمی و فزونی به ارمغان می آورد. بنا بر قانون جذب، هرچه بیشتر قدردان داشته هایتان (مادی و معنوی) باشید، چیزهای بیشتری به دست می آورید!

هرگاه نسبت به آینده احساس ناامیدی کردید، نفسی عمیق بکشید و به همه چیزها و آدم های شگفت انگیز گردتان بیندیشید. وقتی می بیند چیزهای بی شماری در زندگی دارید که به خاطر تک تک شان سپاسگزار و قدردان هستید، نگاه تان به زندگی در دم تغییر می کند. تهیه دفترچه ای برای قدردانی یا یادآوری روزانه چند مورد که قدردان وجودشان هستید، اثربخش است.

خلاصه کلام
بار بعدی که احساس ناامیدی کردید، به یاد بیاورید که زندگی در حقیقت مسیری ست که می پیمایید و نه مقصدی که به آن خواهید رسید! رویاهایتان را در خاطر داشته باشید و پیوسته برای تحقق آنها تلاش کنید.

منبع: مجله اینترنتی چطور

           درون ما انسان ها کودکی زیست می کند که در هر جایگاه و یا سن و سالی که باشیم به عشق، اعتماد، محبت و پذیرش ما نیازمند است.
           فراگیری و ارتقای مهارتهای فردی می‌تواند آینده بهتری را برای خودمان و فرزندانمان فراهم آورد و سرآمدی فردی ما را تسهیل نماید. البته به منظور پرورش جامعه‌ای پیشرفته و سرآمد، در آموزش‌ برای كودكان ١٥-٩ سال فنلاند، موارد زیر در نظر گرفته می شود.
           شش راه ساده برای قبولی در کنکور کارشناسی و یا حتی کنکور کارشناسی ارشد ، یک نسخه ی کوتاه اما معجزه گر است برای کسانی که می خواهند در کنکور امسال گوی موفقیت را از رقیبانشان بربایند.
           باهوش تر شدن در رسیدن به آرزوها و موفقیت هایتان بسیار موثر است. برای باهوش تر شدن خودتان فقط روزانه یک ساعت وقت گذاشته و چند تکنیک ساده را انجام دهید.
           گاهی با دوستان افسرده و غمگین مواجه می شویم یا بهتر بگوییم متوجه می شویم که یکی از دوستانمان دچار افسردگی شده است و برای ادامه زندگی به مشکل برخورده است در چنین شرایط وظیفه ما در قبال دوست افسرده مان چیست؟ چطور می توانیم به او کمک کنیم تا دوباره به میل زندگی و زندگی کردن باز گردد ؟ در ادامه این بخش از نمناک راه کارهایی موثر برای کمک به دوست افسرده مطرح شده است